איך מטפלים בכוויות?

איך מטפלים בכוויות?
איך מטפלים בכוויות?

איך מטפלים בכוויות?

אחת הבעיות החמורות ביותר שאיתן אנחנו מתמודדים היא הופעתן של כוויות. הן עשויות להופיע בעקבות חשיפה לחום גבוה מדי או בגלל קור קיצוני, אבל גם בשל חשיפה לקיטור, לאש או לנוזל חם במיוחד. לכוויות השונות דרגות חומרה שונות, ובהתאם גם הטיפול בהן יהיה שונה. במקרים החמורים ביותר מדובר בחשיפה של העור לחום קיצוני או לכימיקלים, ואלה עשויים לחדור לשומן או לשרירים, מה שיוביל לכאבים חזקים ואף להתנפחות של העור. כל זאת מבלי לציין את ההשפעות האסתטיות של הכוויות, כמובן.

 סיווג הכוויות על פי דרגת החומרה

כוויות נהוג לסווג לפי דרגות החומרה שלהן, כאשר הכוויות השטחיות ביותר הן כוויות מדרגה ראשונה. ברמה זו ישנה פגיעה בחלקו החיצוני של העור בלבד, בעוד כוויות מדרגה שנייה מתבטאות בהתפשטות של הכוויה אל שכבות העור העמוקות יותר. בכוויות מדרגה שלישית כל שכבות העור נפגעות, וכך נרשמים נזקים משמעותיים גם בכל הקשור לבלוטות הזיעה ולעצבים. סיווג הכוויות ישפיע, כאמור, גם על האופן שבו נהוג לטפל בהן וגם על הסיכויים להחלים מהן מצד אחד – ולהתמודד עם סיבוכים שונים מן הצד השני. לכן חשוב לזהות את דרגת החומרה לפני תחילת הטיפול. למשל, כוויות מדרגה ראשונה יתבטאו לרוב באדמומיות ונפיחות, אבל לא צפויות להופיע שלפוחיות, בהשוואה לכוויות מדרגה שנייה שבהן השלפוחיות אף צפויות להפריש נוזל שוקף. בדרגה שלישית לא צפוי כאב, שכן נרשמת גם פגיעה בעצבים, אבל העור עשוי לשנות את צבעו והשיער על גבי העור ייתלש בקלות וללא כאב.

 הטיפול בכוויות השונות

רגע לפני שאתם ניגשים לטפל בכוויות חשוב להרחיק גורמים שעשויים להחמיר את המצב כדוגמת בגדים שעשויים למשוך אש. כשמדובר בכוויות קלות חשוב לבצע שטיפה מידית של המקום עם מים קרים כדי למנוע זיהום, ולרוב ניתן למרוח משחה אנטיביוטית שתמנע זיהומים נוספים. גם כוויות עמוקות יותר ניתנות לטיפול עם משחות אנטיביוטיות ולרוב נדרשת בדיקה של הכוויה בבית החולים, לפחות בימים הראשונים. זאת כדי לוודא שלא נדרשים שתלי עור. במצב שבו קיימות כוויות חמורות יותר, שנחשבות למסכנות חיים, נדרש טיפול מידי ומהיר כדי למנוע התייבשות, וכן נדרשת אספקת חמצן. ככל שנדע לאבחן את חומרת הכוויות נדע לטפל בהן טוב יותר, והדרך הטובה לעשות זאת היא במסגרת קורס עזרה ראשונה. כך תוכלו להיחלץ לעזרתם של נפגעי כוויות קלות או חמורות יותר, ולהציע את הטיפול הטוב ביותר שיאפשר להם להחלים טוב יותר.