בדיקת תקינות לדפיברילטור

צרו קשר בWhatsApp דרך האייקון או דרך 03-6700971 ותענה במיידי

החוק בישראל קובע כעת באופן חד וברור: בכל עסק או מקום ציבורי שבו נמצאים יותר מ-500 בני אדם, נדרשת הצבתו של דפיברליטור. על המכשיר עצמו נרחיב בהמשך, אבל חשוב להבין כי החוק איננו משתמש לשני פנים. בכל מקום הומה אדם, בין אם מדובר בקניון, במבנה ממשלת, בשדה התעופה, ברכבת, בבית המלון או בחדר הכושר, המכשיר חייב להיות נוכח ונגיש. כך נקבע בחוק שנכנס לתוקפו ב-2008, ויש רציונל רב בהחלטה הזו. למעשה, החוק אף הורחב בהמשך ונקבע כי גם בבתי ספר נדרש מכשיר החייאה. אלא שעצם הצבתו של המכשיר איננה מספיקה, ונדרשת בדיקת תקינות לדפיברילטור באופן קבוע. על כל אלה נרחיב בשורות הבאות.

צרו קשר בWhatsApp דרך האייקון או דרך 03-6700971 ותענה במיידי

חשוב להכיר: מהו דפיברילטור?

בפשטות, דפיברליטור הוא מכשיר ששולח אל הלב שוק חשמלי שנועד לאפשר לו לפעום באופן סדיר. בדרך הזו ניתן לסייע לאנשים רבים המתמודדים עם מחלות לב, הנחשבות לגורם תמותה משמעותי מאוד הן בישראל והן בעולם בכלל. למעשה, הסטטיסטיקה מדברת על אלפי גברים ונשים שעוברים דום לב בכל שנה, ורבים מהם מתקשים לשרוד את ההתקף. מנגד, מענה מהיר ומדויק בשטח יכול להציל את חייהם, והשוק החשמלי הוא הפתרון האולטימטיבי. זוהי הסיבה לכך שנחקק החוק המחייב הצבת דפיברילטור במקומות הומי אדם. כך ניתן לספק מענה בתוך דקות ולהגיש סיוע שמתברר ברוב המקרים כסיוע קריטי. כדי להבטיח את יעילותו של המכשיר נדרשת גם בדיקת תקינות לדפיברילטור.

 

בדיקת תקינות לדפיברילטור – למה זה חשוב?

בשנים שחלפו מאז נכנס החוק לתוקף, הדפיברילטור התגלה כמכשיר חיוני ומציל חיים. בזכות הנוכחות המוגברת שלו במקומות ציבוריים רבים, הוא נכנס לשימוש בתוך דקות וסייע בהצלתם של אנשים שהזדקקו לו טרם הגעתם של הפרמדיקים ולפני שהגיע לבית החולים. אם כן, השימוש במכשיר חשוב מאוד והוא עשוי למנוע מוות ונזקים כבדים מאוד, וכדי להבטיח את יעילותו ואת השימוש בו במצבי החירום נדרשת בדיקת תקינות לדפיברילטור. זאת בכפוף לנהלים ברורים שנועדו להבטיח לכולנו ראש שקט הרבה יותר, ומוכנות אופטימלית לכל מצב חירום באשר הוא.

דפיברילטור

בדיקת תקינות לדפיברילטור

תקינות לדפיברילטור – והכללים הקבועים בחוק

על פי התקנות, בדיקת תקינות לדפיברילטור הוא כאמור הכרחית, ולכל דגם שנבחר יש הוראות ברורות כיצד יש לוודא את תקינותו. כדי לעשות זאת בצורה הטובה ביותר נדרשת בדיקה באופן קבוע על ידי אדם האחראי לביצועה. לאחר שייבחר הוא זה שיידרש לבחון את תקינות המכשיר ואת שלמותו, את פעילותן של הסוללות וכן את עצם הגישה אל העמדה בה ניצב הדפיברילטור, כדי להבטיח שימוש פשוט ומהיר יותר. בנוסף חשוב לזכור שהחוק מחייב גם תיעוד של כל בדיקה תקופתית שבוצעה. תיעוד מהסוג הזה יש לשמור למשך שנה לפחות, וזמינותו חיונית לצורך הצגתו למפקח, במידה ותבוצע ביקורת. בסוף השנה נדרשת אף הגשת תצהיר המעיד על קיומן של כל הבדיקות בכפוף לתקנות.

 

דפיברילטור אוטומטי מבצע גם בדיקה עצמית

כדי לאפשר סיוע אמיתי ואיכותי במצבי חירום, גם על ידי מי שאיננו מיומן בביצוע פעולות החייאה, ניתן לרכוש היום דפיברילטור אוטומטי. היתרון המרכזי שלו הוא שמדובר במכשיר המאפשר תפעול פשוט ונוח מאוד גם לחסרי הידע והניסיון, ובמצבי החירום הוא מתגלה כפריט משמעותי מאוד. הפעולה האוטומטית מסייעת לא רק ברגעי האמת אלא גם בביצוע בדיקת תקינות לדפיברילטור, שכן כעת המכשיר בודק עצמו באופן קבוע וללא מגע יד אדם. הוא בוחן את הרכיבים שלו בעצמו, את המערכות הפועלות בו ואף את תקינות הסוללה. בסוף תהליך הבדיקה נדלקת אף נורית חיווי שמאותתת עבורנו האם המכשיר תקין או לא. כל זאת, בהשוואה למכשירים אחרים שבהם הבדיקה תתבצע על ידי גורם אנושי בלבד.

 

הדרישה: בדיקת תקינות שבועית

כאמור, ב-2018 הורחב החוק ונקבע כי הצבת דפיברילטור תתבצע גם במוסדות החינוך. במסגרת הזו נקבעו נהלים ברורים לביצוע בדיקת תקינות לדפיברילטור. כך נקבע שייבחר אדם האחראי למשימה, שיבצע את הבדיקה מדי שבוע, וכן שיתעד את הבדיקה, את מועד ביצועה ואת הממצאים. התוצאות המתועדות יישמרו בסמוך למכשיר עצמו. בנוסף קובע החוק שנדרשת הצבת שילוט המכוון לעבר המכשיר, וכן שהשלט יהיה חזק כדי למנוע פגיעה בו. הוא יקובע אל המקום ויבוצעו כל התיקונים הנדרשים כדי להאיר אותו באופן אופטימלי. במידה והקהל במקום דובר גם שפות נוספות כמו אנגלית או ערבית, הרי ששפות אלה אמורות לקבל ייצוג גם בשילוט. כללים אלה חשובים מאוד, וההיכרות עמם עשויה לחסוך לא מעט דילמות ולבטים, ובעיקר הפרה של תקנות בעלות משמעות עליונה.

 

תחזוקת דפיברילטור – איך עושים את זה?

לצד הבדיקה השבועית הנדרשת, ההמלצה היא לתחזק את המכשיר באופן קבוע גם בלי להמתין לתוצאות הבדיקה. תחזוקה נכונה כוללת, למשל, החלפה של הסוללות באופן קבוע כדי להבטיח מכשיר מתפקד ותקין במצבי החירום ובשעת הצורך. באופן דומה נדרשת בדיקה (והחלפה) של האלקטרודות, אלה שתפקידן להוליך חשמל אל גופו של המטופל. חשוב להזכיר כי גם בהוראות הנלוות למכשיר מפורטים הצעדים הנדרשים להבטחת תקינות המכשיר, אבל בנוסף אליהם מומלץ להקפיד על תחזוקה ברמה הגבוהה ביותר, בוודאי כשמדובר במכשיר בעל חשיבות עצומה כמו הדפיברילטור.

 

שימוש בדפיברילטור – איך עושים את זה נכון?

בהנחה שאתם מקפידים על בדיקת תקינות לדפיברילטור באופן קבוע, וכמובן מתחזקים אותו ומציבים אותו במיקום נגיש וזמין, חשוב להבין איך בדיוק ניתן להשתמש בו בשעת הצורך. אם כן, הנה השלבים המרכזיים:

  1. עוד לפני השימוש במכשיר – יש ליצור קשר עם מד”א (101) גם כדי להזעיק סיוע וגם כדי לקבל הדרכה על אופן השימוש בדפיברילטור בזמן אמת
  2. אם זיהיתם שהפצוע מחוסר הכרה, לא נושם או נושם באופן בלתי סדיר – יש לבצע עיסויי לב בקצב של 100 עיסויים לדקה
  3. ודאו שאדם נוסף בשטח מספק עבורכם את המכשיר, הוא אמור להיות זמין ובמקום נדרש שילוט שיכוון אתכם אל מיקומו המדויק
  4. פתחו את כיסוי המכשיר ופעלו לפי ההנחיות, שימו לב שהן מועברות בעברית
  5. הצמיד את שתי המדבקות אל המטופל לפי ההוראות והניחו למכשיר לאבחן את הפרעת הקצב. במידת הצורך המכשיר ייתן שוק חשמלי ואחריו תמשיכו בעיסויים
  6. במידה ותידרשנה מכות חשמל נוספות, המכשיר יתריע כדי שתוכלו לעצור את העיסוי עד להשלמת הפעולה ולקבלת האישור להמשיך לבצע עיסויים
  7. יש להמשיך על פי סדר פעולות זה ללא הפסקה עד להגעת צוות מד”א, כדי להבטיח סיוע אופטימלי ולשפר את סיכויי ההישרדות וההחלמה של החולה

 

שומרים על החוקים – ומצילים חיים

מעל לכל, חוק הדפיבירליטורים והתקנות המחייבות בדיקת תקינות לדפיברילטור, הם אלה שאמורים לסייע לנו בכל אותם מצבים מסכני חיים. היום כבר ברור וידוע שרק מענה מהיר וטיפול אפקטיבי בשטח הם שיצילו את חייהם של הסובלים מדום לב. ההקפדה על מכשיר זמין ותקין בכל העת, הבדיקות התקופתיות והתחזוקה הנכונה, כל אלה הם צעדים שתורמים באופן משמעותי לסיכויי ההישרדות של החולים בשטח. זוהי הסיבה לכך שגם החוקים בישראל מחייבים את בעלי העסקים, המשרדים ומרכזי הקניות והמסחר להציב דפיברליטור תקין בהישג היד, להוסיף שילוט ברור ולהבטיח את תקינותו בכל רגע נתון. חיי אדם תלויים בכל אחד מהצעדים הללו.

לתיאום בדיקת תקינות לדפיברילטור וקורס עזרה ראשונה ניתן לפנות בטלפון: 03-6700921

קורס עזרה ראשונה עובדי הוראה