הכלים הנחוצים לשעת חירום

קורס עזרה ראשונה – הכלים הנחוצים לשעת חירום

הכלים הנחוצים לשעת חירום
הכלים הנחוצים לשעת חירום

מצבי חירום עשויים להפתיע אותנו כמעט בכל רגע נתון. במדינה הקטנה שלנו אנחנו בהחלט עשויים להיתקל בהם לא פעם. תאונות דרכים, תקריות אלימות, פיגועי טרור, וגם עוברי אורח שנקלעים למצוקה, כל אלה דורשים מאיתנו ערנות מוגברת וחשוב מכך, הם דורשים מאיתנו להגיב מהר ונכון. אחת הדרכים הטובות ביותר להגיע מוכנים לכל תרחיש היא להשלים קורס עזרה ראשונה. בבתי עסק שונים קורסים מהסוג הזה הם כמעט בגדר תנאי בסיסי, קורס עזרה ראשונה למורים ולאנשי חינוך הוא ללא ספק חיוני, והידע הפרקטי שנקבל במהלך הקורס יעזור לנו לפעול נכון גם כשאנחנו נקלעים במקרה לזירת תאונה או כשאדם קרוב סובל מבעיה רפואית שדורשת מענה מהיר. אז מה הוא הידע שתקבלו במהלך הקורס? הנה כמה דוגמאות.

1 – מערכות הגוף

לפני הכול חשוב שנכיר את המערכות השונות בגוף, וליתר דיוק את מערכות הנשימה, העצבים והדם. קורס עזרה ראשונה מספק לנו את הידע הדרוש כדי שנבין איך הן פועלות, למה הן חשובות כל כך ובעיקר באילו מצבים אנחנו עשויים להיתקל. אם המטרה שלנו היא להציע טיפול מהיר ומדויק, כזה שיסייע לאדם שלפנינו ואף יציל את חייו, אנחנו חייבים להכיר את פעילותה של כל מערכת ולדעת איך לזהות בעיות אפשריות, כדוגמת קשיי נשימה.

2 – הגשת עזרה ראשונה

במסגרת קורס עזרה ראשונה אנחנו לומדים למעשה איך לבצע פעולות ראשוניות שיאפשרו לנו לסייע למטופל עד להגעתם של כוחות ההצלה. כדי לעשות זאת נצטרך לאבחן את רמת ההכרה של המטופל, להעריך את מצב הנשימה שלו ולבצע החייאה במידת הצורך. אם נדמה לכם שאתם יודעים לבצע החייאה לאחר צפייה בכמה סדרות בית חולים הקורס הזה עשוי לגלות לכם שהמציאות מעט שונה. פעולות החייאה דורשות דיוק מרבי כדי למנוע פגיעה נוספת בחולה מצד אחד – וכדי להעניק לו טיפול יעיל מצד שני.

3 – טיפול בכוויות ודימומים

בעוד החייאה נדרשת כשהאדם שלפנינו מחוסר הכרה, יש גם לא מעט מצבים שבהם הוא נמצא בהכרה מלאה אבל סובל מבעיות אחרות לחלוטין. בעקבות שריפה הוא עשוי להתמודד עם כוויות בדרגה כזו או אחרת, וגם נפילה עשויה להוביל לפגיעות ראש ולשברים או דימומים. בסיטואציות מהסוג הזה יש לנו מה לעשות, ובמסגרת קורס עזרה ראשונה נקבל את הכלים הדרושים כדי להציע טיפול ראשוני, כזה שעשוי להתברר במקרים רבים כהבדל המשמעותי שבין חיים למוות.