חובשים לטיולים

חובשים לטיולים – מי הם?

חובשים לטיולים
חובשים לטיולים

צרו קשר בWhatsApp דרך האייקון או דרך 03-6700971 ותענה במיידי

כשהילדים שלנו יוצאים לטיול מטעם בית הספר, הם מלווים בחובש מיומן שלנגד עיניו מטרה אחת ויחידה. הוא אמור לספק מענה מהיר ומדויק לכל בעיה רפואית ולכל פציעה לאורך הדרך.

אלא שלא כל אדם יכול לצאת לטיולים מטעם בית הספר או תנועת הנוער, אלא חובשים לטיולים בלבד. במילים אחרות, רק מי שהוכשר לכך במיוחד, וזוהי הכשרה שונה וייחודית המספקת לחובשים ידע מעמיק הרבה יותר מאשר כל הדרכת מע"ר אחרת.

תוכלו לקבל פרטים נוספים באמצעות במרכז ההדרכה של מלער בטלפון 03-6700971.

לפני הכול: מי הם חובשים לטיולים?

כאמור, חובשים לטיולים עוברים הכשרה מיוחדת כדי שיוכלו להעניק למשתתפי הטיולים את הטיפול המהיר, המדויק והנכון ביותר. זוהי נקודה חשובה שכן במקרים רבים מעורבות בטיולים החינוכיים גם אטרקציות שעשויות להוות סכנה,

לרבות הליכה במסלולים מורכבים, טיפוס הרים או מעבר דרך נחלים, ואף טיולי ג'יפים או פעילויות אחרות.

חובשים לטיולים נדרשים להפגין נוכחות כשהם מצויים גם בתיק עזרה ראשונה המכיל את כל הכלים הדרושים להם למקרה שיעלה הצורך במתן טיפול בשטח.

מה כולל תיק המע"ר של החובש?

על פי התקנות נדרשים החובשים לצאת לדרך כשהם מצוידים בתיק ייעודי, והתקנות אף קובעות מה תהיה תכולת התיק הזה.

אם כן, חובשים לטיולים צריכים להכיר היטב את הרכב התיק, לוודא כי ברשותם כל הציוד וכמובן הידע והמיומנויות להעניק טיפול מסור ואיכותי בשעת הצורך.

התיק שלהם יכלול רשימה ארוכה של פריטים, והנה חלק קטן מהרשימה הזו:

תרמיל גב ממודר עם כיסים לבקבוקי מים, 5 משולשי בד וסיכות ביטחון, 2 תחבושות אישיות, חוסם עורקים, 20 פלסטריות, מספרי מלע"כ, פולידין נוזלי ומשחת פולידין, פדים לטיפול בכוויות, שמיכה היפותרמית, כפפות חד פעמיות, מד לחץ דם, סטטוסקופ, מפוח הנשמה, סקשן, פנס ראש, תחבושות אלסטיות ומדחום.

חובשים לטיולים הם הגורם המשמעותי בשטח

ארגז הכלים שהזכרנו אמור לכלול עוד לא מעט פריטים, ואין ספק שההיכרות של החובש עם כל אחד מאלה היא חיונית להבטחת אבחון מדויק ותהליך עבודה נכון מהרגע הראשון.

זוהי המטרה העיקרית של קורס חובשים לטיולים, שבה תוכלו לקבל את כל הידע הדרוש, את הכלים הבסיסיים ביותר, את האינפורמציה המשמעותית וכמובן את זמן התרגול האידאלי כדי לשפר וללטש את המיומנויות השונות ככל האפשר.

זהו התרגול שיבטיח תוצאות טובות יותר, ערנות ומוכנות, והוא זה שיתברר כמציל חיים אם וכאשר יעלה הצורך להעניק סיוע ראשוני לתלמיד שמעד, איבד הכרה או נחנק.

קורס עזרה ראשונה
קורס עזרה ראשונה

מה בדיוק לומדים בקורס?

כדי שניתן יהיה לטפל במטיילים בצורה הטובה ביותר, חובשים לטיולים חייבים להפגין ידע אדיר. הם אמורים להכיר היטב את האנטומיה של האדם, את מערכות הגוף ואת המחלות השונות.

במסגרת קורס חובשים לטיולים הם לומדים לעומק איך מזהים מצבי חירום שונים, מה סמכותו של מגיש העזרה הראשונה, מה הם הפריטים הנדרשים בתיק העזרה הראשונה, איך מאבחנים את המצב במהירות האפשרית ואיך אפשר לעזור לפצועים בשטח כדי להציל חיים ולהבטיח החלמה טובה ומהירה יותר.

אבחון בעיות וטיפול בהן

מעל לכל, וחשוב מכל, קורס חובשים לטיולים מעניק למשתתפים בו את ההכשרה הדרושה כדי שיוכלו לזהות כל בעיה גם בתנאים מורכבים.

במילים אחרות, החובש המלווה את הטיול השנתי יוכל לזהות את הסימפטומים שמציג הילד או הנער מיד עם הופעתם.

כך הוא יוכל לטפל במהירות בהתייבשות או במכת חום, להעניק מענה מדויק במקרה של פגיעה מבעל חיים או לחבוש את הפציעה לאחר נפילה. בזכות התרגול הרב במסגרת הקורס הוא יידע לבצע החייאה, לטפל בחנק ולהקל על סימפטומים שונים למחלות שעשויות לקבל ביטוי ממשי בשטח.

החשיבות העצומה של קורס חובשים לטיול

הידע הזה הוא קריטי, ועל כך בוודאי אין ספק. כדי לקבל אותו נדרשת השלמה של קורס חובשים לטיולים, וגם החוק מחייב הכשרה מקיפה מהסוג הזה בדיוק. יש המון היגיון בדרישה הזו, כמובן.

רק מי שמבין איך פועלות המערכות השונות, יודע לזהות מחלות ובעיות, ובעיקר יודע להגיב מהר ונכון לכל סיטואציה – גם בתנאי השטח המורכבים במיותר – הוא זה שיוכל להציל חיים.

הוא יוכל להקל על כאבו של התלמיד, לסייע לפצוע, לסלק את הגוף הזר המוביל לחנק ולמנוע מפציעה קלה להחמיר בהיעדר רופא זמין במקום. לאור ההפתעות שעלולות לחכות בטיול, ממכשולים במסלול ועד חיות או נזקים הנגרמים בגלל מזג האוויר, החובש הוא ציר מרכזי ובעל משמעות רבה.

לומדים – וממשיכים ללמוד

על פי התקנות, חובשים לטיולים הם אלה שהשלימו קורס בהיקף של 30 שעות לפחות, ובמסגרתו למדו ותרגלו את כל הידע הדרוש להם בשטח. בנוסף הם נדרשים לעבור ריענון באופן קבוע, כאשר קורס ריענון עזרה ראשונה לחובשים ימשך 6 שעות מדי שנה או 12 שעות מדי שנתיים.

בהתאם לכך יקבל גם תעודה בתוקף כדי שיוכל לעסוק בתחום וללוות טיולים במסגרת בתי הספר או תנועות הנוער למשל. חשוב לזכור כי הריענון קריטי לא רק כדי לספק את התקנות השונות, אלא כדי להמשיך ולשפר את המיומנויות, לתרגל את הטכניקות ולהתעדכן במידע חדש.

כך, אם יוכרזו שינויים בהרכב תיק המע"ר, למשל, במסגרת הריענון יועברו החניות ברורות באשר לדרישות החדשות.

חובשים לטיולים ולאירועים אחרים

חשוב מאוד לזכור כי נדרשת הצבת חובשים לטיולים ולאירועים שונים אחרים מטעם בית הספר.

למשל, אם אתם מתכננים להפיק טורניר בית ספרי או תחרות ספורט אחרת, עליכם לדאוג להציב במקום גם חובש כדי שניתן יהיה לקבל את האישורים הדרושים. אישורים אלה יגיעו מגורמים שונים, בהם המשטרה, העירייה או המועצה המקומית, משרד החינוך וכן איגודי ספורט רלוונטיים (אם יש כאלה).

חובשים לטיולים
חובשים לטיולים

חובשים לטיולים – ולא רק מגישי עזרה ראשונה

בין אם מדובר בטיול שנתי או בטורניר בית ספרי, מגישי עזרה ראשונה אינם מספיקים ולמעשה גם התקנות מבהירות כי ההכשרה של מגישי עזרה ראשונה איננה מספקת.

בכל הקשור לטיפול בפצועים בשטח יש לקבל הכשרה מתאימה, ורק עם הידע הנכון והתרגול המתאים יוכל החובש לזהות בעיות במהירות ולטפל בפציעות, בשברים, בפריקות, באובדן הכרה ובכל בעיה אחרת שעלולה להתעורר בין אם כתוצאה ישירה מאופי הפעילות, ובין אם בשל מחלה או בעיה קודמת.

האחריות הגדולה ביותר – בידי החובש

בסופו של יום, חובשים לטיולים הם הגורמים המרכזיים בכל הקשור לשמירה על בריאות המטיילים, ובוודאי כאשר מדובר בילדים ובבני נוער.

יש להם אחריות רבה והשפעה עצומה על שלומם של המשתתפים בטיול או בפעילות, ובהתאם הם חייבים להיות מנוסים, מיומנים ובעלי הכשרה מתאימה. קורס חובשים לטיולים מאפשר לכל מי שמעוניין בכך לקבל את ההכשרה הטובה ביותר,

עם תוכנית לימודים מותאמת אישית, עם שפע של שעות תרגול ועם ליווי מקצועי של מדריכים בעלי ידע וניסיון בכל תכני הלימוד.

כך תכירו את תיק החובש באופן יסודי, תקבלו המון כלים מעשיים ותגיעו למצבי החירום כשאתם בשליטה מלאה על המצב, על הבעיה ועל אופן הטיפול שיאפשר לכם להציל חיים.

זוהי לא פחות מאשר שליחות, שכן גם הטיול המהנה ביותר עלול להפוך ברגע אחד לחוויה שלילית, אבל עם אדם שיודע מה לעשות ברגע הנכון – הכול ייראה אחרת.

הפתרון: קורס חובשים לטיולים

אם כן, כדי להגיע אל המצבים הללו כשאתם יודעים מה מחכה לכם בתרמיל, מה ישמש לטיפול בילד לאחר שנחש הכיש אותו או בעקבות התייבשות, איך מבצעים החייאה ומה עושים כשאדם מאבד הכרה – אתם זקוקים למסגרת מקצועית וטובה.

צוות הדרכה מנוסה, תוכנית לימודים מקיפה ותשומת לב רבה לכל פרט קטן בדרך, אלה הם המשתנים שיבטיחו לכם את כל הידע שאתם צריכים. כך תוכלו ללוות את התלמידים בטיול השנתי שלהם, לצאת עמם למסעות הרגליים ולשטח, להבטיח את שלומם של חניכי תנועות הנוער בפעילויות השונות ולהיות שם במידת הצורך בזמן האירוע הבית-ספרי.

ידע הוא כוח, ובמקרה הזה מדובר בכוח עצום שיכול להציל חיים ולהעניק יתרון משמעותי לפצוע, זה שבלעדיכם עשוי להתמודד עם פגיעה קשה הרבה יותר ועם תהליך החלמה ארוך ומורכב.

פרטים נוספים ולתיאום הדרכה ניתן לפנות למרכז ההדרכה: 03-6700971