כל כמה זמן צריך לעשות רענון עזרה ראשונה?

כל כמה זמן יש לבצע ריענון עזרה ראשונה
כל כמה זמן צריך לעשות רענון עזרה ראשונה?

כל כמה זמן צריך לעשות רענון עזרה ראשונה?

קורס עזרה ראשונה, כשלעצמו, איננו קורס חובה בישראל. לכל הפחות לא קיים חוק שמחייב השלמת קורס עזרה ראשונה לצורך הגשת עזרה במצבי חירום, אם כי עובדי ציבור והוראה נדרשים לא פעם לעבור את הקורס בכל זאת. בהיותם אחראים לשלומם על הילדים בבית הספר או של עוברי האורח במקום, אנשי הצוות האם אלה שאליהם ניתן לפנות בשעת הצורך.

אם כן, קורס עזרה ראשונה הוא קריטי, והוא חשוב אף יותר במוסדות חינוך. בעידן שבו אנחנו חיים כל אדם יפיק לא מעט תועלת מקורס מהסוג הזה. מאחר ואנחנו חיים במדינה שבה תאונות דרכים מתרחשות כמעט מדי יום, ושבה פיגועי טרור מתבצעים לעתים קרובות למדי, הידע הזה יקר ערך. אלא שגם אם אין חוק שקובע הכרח לעבור את הקורס, מי שעבר אותו וקיבל הכשרה להעניק סיוע ראשוני מחויב לעבור רענון עזרה ראשונה מדי שנתיים. במקומות שונים הרענון מתבצע לעתים קרובות עוד יותר – אחת לשנה.

 מתי מתבצע הרענון?

מי שהשלים קורס עזרה ראשונה וקיבל תעודת מגיש עזרה ראשונה מחויב לעבור ריענון, כאמור, אחת לשנתיים. חשוב לזכור שאת הריענון יש להשלים טרם פקיעת התוקף של התעודה הקיימת. זאת משום שכל עיכוב יוביל לביטול התעודה הקיימת, וכך תידרשו לעבור את מלוא הקורס מתחילתו.

כך או כך אין ספק שבוגרי קורס עזרה ראשונה וקורסי ריענון עזרה ראשונה הם בעלי ידע תיאורטי ופרקטי. הידע הזה הוא שמאפשר להם להגיש סיוע לפצועים ולנפגעים בתאונות דרכים ופיגועי טרור, וכן במצבים שבהם נגרמות פציעות או פגיעות בעקבות מחלות ותאונות שונות.

 ידע תאורטי ופרקטי גם יחד

קורס עזרה ראשונה, וכן קורס רענון עזרה ראשונה, הם אלה שמעניקים למגישי העזרה את הידע שהם זקוקים לו. ביצוע החייאה מחייב היכרות עם שיטות מדויקות מאוד כדי להגדיל את סיכויי ההצלחה של פעולות ההחייאה, וכדי לסייע לילד שנחנק מצעצוע או מפיסת מזון חשוב לדעת מה הוא הטיפול הטוב ביותר ואיך נכון לפעול.

כדי לעשות זאת נדרשת היכרות מעמיקה עם המבנה הביולוגי של האדם, עם מחלות שונות ועם סוגי פציעות, שברים וכוויות. רק זיהוי נכון של הבעיה יאפשר טיפול מדויק בה, ולרוב הוא גם זה שיציל את חייו של המטופל. העזרה הראשונה היא, ללא ספק, העזרה הקריטית והחשובה מכל, זו שעשוי להכריע את המשך הטיפול ואת סיכויי ההחלמה של האדם.