לוכד נחשים בעמק חפר

צרו קשר בWhatsApp דרך האייקון או דרך 03-6700971 ותענה במיידי

לוכד נחשים עמק חפר 

המועצה האזורית עמק חפר כוללת את היישובים עולש, יד חנה, בורגתה, חניאל, בית יצחק-שער חפר, כפר מונש, בית הלוי, אביחיל, חופית, מכמורת, גאולי תימן, כפר הרא”ה, גבעת חיים איחוד, גבעת חיים מאוחד, עין החורש, המעפיל, אחיטוב, אומץ, בחן, גן יאשיה, כפר חיים, הדר עם, כפר ידידיה, בית חרות, מעברות, אומץ, חגלה, צוקי ים, ביתן אהרון, שושנת העמקים וחבצלת השרון.

מועצה זו כוללת שטחים חקלאיים רבים, שטחים אלו מועבדים על ידי הקיבוצים והמושבים שבשטח המועצה, בנוסף נחל אלכסנדר עובר לכל רוחבה של המועצה, לכן אזור זה עשיר (יחסית למרכז הארץ) בבעלי חיים לרבות נחשים, הנחש הארסי היחידי שחי באזור עמק חפר הוא הצפע המצוי, ישנם מינים נוספים של נחשים תת-ארסיים שחיים באזור זה כמו התלום קשקשים מצוי ועין חתול חברבר.

בשנת 2020 רוב הנחשים שנתפסו בשטח המועצה האזורית עמק חפר על ידי לוכד נחשים שגר באזור היו צפעים.

כאשר נזקקים לשירות של לוכד נחשים, חשוב לדעת שהדברים החשובים ביותר בבחירת לוכד נחשים הם מקצועיות וזמינות.

הסיכוי של לוכד נחשים  לאתר את הנחש גבוה בהרבה אם יגיע תוך פרק זמן קצר יחסית, לכן חשוב להזעיק איש מקצוע מאזור מגוריכם שיוכל להגיע תוך מספר דקות, כמו כן חשוב לקבל המלצות על לוכד נחשים ממכרים וחברים כמו על כל איש מקצוע.

לוכד נחשים בעמק חפר

לוכד נחשים בעמק חפר

 

עזרה ראשונה בהכשת נחש

חשוב להתייחס לכל נשיכה של נחש כאל הכשה, אל תנסו להיות לוכדים בעצמכם שמא יצטרכו לטפל גם בכם.

אסור לנסות לתפוס את הנחש, גם אם הנחש הכיש, הכשה נוספת יכולה לגרום להידרדרות במצב הנפגע, רצוי לצלם תוך שמירה על מרחק, במידה ואין אפשרות לצלם את הנחש נסו לזכור פרטים מזהים על הנחש (צבע, צורה וכו’).

הזעיקו עזרה ובמקביל הרגיעו את הנפגע, שמרו על קור רוח והורידו תכשיטים או פריטי לבוש לוחצים מהגפה שנפגעה, קבעו את הגפה הפגועה לגוף, במידה ואין תיק עזרה ראשונה, ניתן לאלתר קיבוע גם מפריטי לבוש.

במידה ויש מים וסבון רצוי לשטוף את המקום, אבל לא לחטא באלכהול.

במידה והנפגע מתמוטט ומאבד הכרה ונשימה, התחילו בביצוע פעולות החייאה במקביל להנחיות מוקד מד”א.

אסור להניח חסם עורקים בהכשת נחש, אסור לקרר את אזור ההכשה, אסור למצוץ את מקום ההכשה ואסור לתת מזון ושתייה לנפגע.

ארסו של הנחש משפיע על אנשים שונים בצורה שונה, עלינו לקחת בחשבון שנחשים מאותו מין, מכישים בצורה שונה, רבע ממקרי ההכשות הן הכשות יבשות (הכשות ללא ארס), בחלק מההכשות הנחש יעביר כמות גבוהה של ארס ובחלק מההכשות הנחש יעביר כמות נמוכה של ארס, יש מספר גורמים נוספים שיקבעו את חומרת הפגיעה כמו גיל הנפגע, משקל הנפגע ועוד.

לאנשים שיש אלרגיה לארס ההכשה תהיה מסוכנת ביותר, חלק מתסמינים לתגובה אלרגית חריפה יהיו קשיי נשימה, עלפון, פריחה ונפיחויות באזור הפנים והצוואר, התסמינים יופיעו תוך פרק זמן קצר וידרשו טיפול מיידי.

אנפילקסיס (אלרגיה מסכנת חיים) היא נדירה יחסית, ואחוזים בודדים מסה”כ האוכלוסייה יכולים להיות בעלי רגישות זו, מה גם שהרוב המוחלט של המקרים הוא אלרגיה למוצרי מזון, עדיין חשוב לשים לב להופעת הסימנים הנ”ל בהכשה בגלל התגובה המהירה והמסוכנת.

גם הכשה של נחש ארסי וגם נשיכה של נחש לא ארסי עלולות לגרום לזיהום כטטנוס, שטפו את המקום במים וסבון ובדקו האם יש צורך בחיסון טטנוס.

לוכד נחשים צפע מצוי

לוכד נחשים צפע מצוי

הכשות של חיות מחמד

בעונת הקיץ הכשת נחש יכולה להוות סכנה לחיות המחמד שלנו, הכלבים או החתולים ינסו לתקוף או לשחק עם נחש שנכנס לגינה, הנחש מצידו יתייחס לכל אינטרקציה כסכנה ולכן ינסה להתגונן באמצעות הכשה (במידה והנחש ארסי), בניגוד למה שנהוג לחשוב חתולים לא חסינים לארס של נחשים, יש בעלי חיים שלהם כן קיימת עמידות (ברמה שונה) לארס כמו מינים של נימיות, קוברה מלכותית ועוד.

זה נכון שרוב הפעמים מגיעים לווטרינר עם כלב ולא עם חתול, אבל יש לכך מספר סיבות, בחלק מהפעמים שחתול יתקל בנחש הוא יצליח להרוג אותו בלי לקבל הכשה וגם אם הנחש יספיק להכיש את החתול ההכשה תהיה בגפיים (פחות בולט), מפגש של נחש עם כלב לעומת זאת יגמר בדרך כלל עם הכשה באזור הפנים.

הכשת נחש מסכנת את בעלי החיים שלכם, גם אם בטיול עם הכלב בנחל בעמק חפר וגם אם נתקלנו בנחש בגינה.

במפגש עם נחש תרחיקו את בעלי החיים מהמקום, צרו קשר עם לוכד נחשים מעמק חפר, במידה והנחש הספיק להכיש את הכלב או החתול פנו לוטרינר.

נחשים ארסיים בישראל

בישראל חיים 42 מינים של נחשים, 9 מינים של נחשים הם ארסיים, הנחש הארסי הנפוץ ביותר הוא הצפע המצוי שחי גם בשטחי המועצה האזורית עמק חפר, כל 42 מיני הנחשים מוגדרים מינים מוגנים והפגיעה בהם אסורה בהחלט.

רוב המינים של הנחשים הארסיים חיים באזור הנגב, הערבה ובקעת הירדן, יוצאי הדופן הם צפע החרמון שחי רק באזור החרמון והצפע המצוי שנפוץ מצפון הארץ עד אזור באר שבע, אך הוא מצוי בתוך ובסמוך למרכזי האוכלוסייה הגדולים (ת”א, חיפה, ירושלים) וזו אחת הסיבות שבגללה רוב ההכשות יהיו הכשות של נחש צפע מצוי.

המינים הארסיים של נחשי ארץ ישראל:

  1. צפע מצוי.
  2. צפע החרמון.
  3. פתן שחור.
  4. צפעון שחור.
  5. אפעה מגוון.
  6. שפיפון.
  7. עכן חרטומים.
  8. עכן קטן.
  9. עכן גדול.

מתוך כל מיני הנחשים שחיים בארץ 21% בערך יהיו ארסיים, לרוב האנשים מפגש עם נחש יהיה אירוע נדיר וגם אז לא בטוח שמדובר בנחש ארסי, אל תנסו לגשת ושמרו על מרחק, הנחש כבר יתרחק לבד במידה ונתקלתם בנחש בבית או בגינה תתקשרו ללוכד נחשים, אם נתקלתם בנחש בגינה בעמק חפר תתקשרו להלוכדים

כל האמור לעיל אינו מהווה תחליף לייעוץ וטיפול רפואי ו/או וטרינרי.