למי חשוב קורס עזרה ראשונה

למי חשוב קורס עזרה ראשונה

אם נודה באמת, רצוי היה שכל אזרח במדינת ישראל יעבור קורס עזרה ראשונה. כולנו עשויים להיקלע למצב שבו אדם קרוב או עובר אורח מתמוטט, מאבד הכרה או נפגע בשל מצב רפואי רגיש. אנחנו גם חיים במדינה שבה תאונות דרכים הפכו לעניין כמעט שגרתי ופיגועי טרור מוכרים לנו הרבה יותר מדי. בכל אחד מהמצבים הללו עדיף היה לו היינו יכולים להעניק טיפול רפואי מקצועי, אבל עד ליום שבו כולנו נשלים את לימודי הרפואה שלנו, קורס עזרה ראשונה הוא ללא ספק צעד חשוב שיאפשר לנו לסייע לאחרים ולהעניק טיפול ראשוני עד להגעת הרופא. הכלל הזה נכון בייחוד לאנשים שעוסקים במקצועות בהם סכנות רפואיות ובריאותיות הן נפוצות יותר, בהם אנשי חינוך, שוטרים וחיילים, ספורטאים ומאמני כושר, וכן אנשים שעובדים במקומות שבהם מכשור שעשוי להיות מסוכן, כדוגמת

קורס עזרה ראשונה
למי חשוב קורס עזרה ראשונה

מפעלים.

תכני הלימוד במסגרת קורס עזרה ראשונה

אנשי המקצוע השונים יכולים ללמוד במסגרת קורס ראשונה בהיקפים שונים, לרוב בהתאם לצרכי העיסוק שלהם. התכנים שילמדו במהלך הקורס כוללים אבחון מחלות ופציעות, לרבות פגיעות במערכות הלב והנשימה, גורמי התמוטטות ואפילו זיהוי סימפטומים הנלווים למחלות כמו סוכרת. לצד אבחון הפגיעות השונות לומדים במהלך הקורס איך מגיבים לכל סיטואציה, כיצד מבצעים החייאה, איך חובשים פצועים ואיך מטפלים בכוויות, בשברים או בשטפי דם. בוגרי קורס עזרה ראשונה הם למעשה האנשים הראשונים שמעניקים טיפול בשטח לפצועים, בין אם נקלעו לזירת תאונה או שריפה ובין אם נקלעו למצב שבו מתאמן בחדר הכושר מאבד הכרה, למשל.

הטיפול שעשוי להציל חיים

בוגרי קורס עזרה ראשונה עשויים להוות לא פעם את ההבדל שבין חיים למוות. במצבים רבים התגובה המהירה והטיפול הנכון בזמן הנכון הם אלה שיצילו את חייו של המתאמן שאיבד הכרה, של הילד שנחנק או מפגין תגובה חריפה לאלרגיה, או את חייו של האדם שנפגע בפיגוע טרור. מי שהשלים את הקורס וקיבל תעודת מגיש ע"ר יידרש לבצע גם ריענון עזרה ראשונה מדי שנתיים, וזוהי הזדמנות מצוינת לחזור על פעולות שבהן אנחנו לא מתנסים לעיתים קרובות, ולהכיר מכשור חדש ושיטות יעילות לטיפול במצבים שאולי לא היו מוכרים קודם לכן. דבר אחד בטוח, הקורס הזה (כמו גם קורס הריענון) הוא כלי חיוני לכל אדם, בין אם הוא נמצא בסיטואציות מסוכנות בשגרה או בעבודה, ובין אם הוא פשוט רוצה לדעת כיצד לסייע לאחרים בשעת חירום.