מזרק אפיפן

צרו קשר בWhatsApp דרך האייקון או דרך 03-6700971 ותענה במיידי

מזרק אפיפן – גם החוק מחייב

מזרק אפיפן
מזרק אפיפן

אין ספק שיש היום הרבה יותר מודעות לקיומן של אלרגיות למזונות שונים. המודעות הזו קיימת בעיקר בעולם המערבי, וזו לא הפתעה גדולה לנוכח השכיחות הגבוהה של האלרגיות במדינות המערביות.

למעשה, כ-5% מכלל האוכלוסייה צפויה להתמודד עם רגישות חמורה לרכיב מזון כזה או אחר, ואחד הכלים החשובים והבסיסיים ביותר לטיפול בסימפטומים הנלווים אליה, הוא מזרק אפיפן. הוא אמנם לא מחליף את הצורך בטיפול מונע, אבל במקרי חירום הוא בהחלט חיוני ומציל חיים.

החשיבות הזו מוכרת היטב גם למחוקק הישראלי, וכך נכנס לתוקפו החוק שמחייב הצבת מזרק אפיפן במוסדות ציבוריים, ובפרט במוסדות החינוך השונים.

אלרגיה קיצונית – לרוב אצל ילדים

באופן כללי אפשר לומר כי אלרגיה למזון, ובוודאי למזונות מסוימים כמו אגוזים ובוטנים, היא אלרגיה מסכנת חיים. גם אם מדובר במקרים נדירים יחסית, הם עדיין מחייבים טיפול מהיר ומדויק, ובפרט מזרק אפיפן שמעניק סיוע ראשוני ומדויק.

מאחר וברוב המקרים נראה את הסימפטומים הקיצוניים ביותר דווקא אצל ילדים, הרי שהחוק הגיוני ומתבקש: הוא מחייב הצבת מזרקים בגני הילדים ובבתי הספר, וכך הוא משפר את הסיכוי להציל את הילד במידה וייחשף למזון. חשוב לזכור כי גם אלרגיות רבות אמנם חולפות עם השנים,

אך רובן נותרות ומלוות את האדם גם בבגרותו. עם זאת, מבוגרים שחיים עם אלרגיה נוטים לשאת עמם מזרק אפיפן ממילא, בעוד ילדים זקוקים לעזרתה של הסביבה.

מי בכלל צריך מזרק אפיפן?

כאמור, מזרק אפיפן הוא פתרון חיוני במצבים שבהם מופיעים סימפטומים בעקבות אלרגיה למזון. בין האלרגיות החמורות יותר ניתן למנות את הרגישות לבוטנים ולאגוזים מסוגים שונים, כאשר ילדים ומבוגרים הנחשפים למזונות אלה עשויים להגיב לחשיפה במהירות רבה.

התגובה הזו עשויה לכלול קשיים משמעותיים בנשימה, התרחבות של כלי הדם וכן ירידה משמעותית בלחץ הדם. זהו השלב שבו מזרק אפיפן מגלם תפקיד חשוב, שכן השימוש בו מספק הקלה מהירה ומציל חיים. כדאי לזכור שישנם גם מקרים בהם הסימפטומים יופיעו גם אם הילד נמנע מהמזון – אבל המזון נמצא בסביבתו. במילים אחרות, נוכחותם של הבוטנים והאגוזים תספיק כדי לעורר את הסימפטומים.

אלרגיות למזון שחשוב להכיר

לפני שנבין לעומק איך פועל מזרק אפיפן ולמה הוא חיוני במוסדות ציבוריים, ובפרט במוסדות החינוך, כדאי לזהות את האלרגיות השונות. הזכרנו את האלרגיה לבוטנים ולאגוזים, אבל ילדים ומבוגרים עשויים להפגין סימפטומים שונים גם בעקבות חשיפה למזונות אחרים, והנה מספר סוגי מזון נוספים אליהם מיוחסת אלרגיה:

  • חלב (בעיקר חלב פרה)
  • אגוזים (פיסטוק, פקאן, קשיו ועוד)
  • בוטנים
  • דגים
  • ביצים
  • סויה
  • חיטה וגלוטן
  • קיווי
  • שומשום ומוצרים נלווים (לרבות טחינה)

כאמור, ישנם אנשים רבים שיפגינו סימפטומים על אף שלא טעמו כלל ממזונות אלה. הרחת רכיבי המזון או נוכחותם בסביבה הקרובה עלולים להספיק כדי לעורר תגובה.

התפקיד המרכזי של מזרק אפיפן

אחרי שזיהינו את סוגי האלרגיות המרכזיות, הגיע הזמן להבין מה הוא מזרק אפיפן ולמה הוא חשוב כל כך.

נתחיל ונסביר כי מדובר למעשה במזרק שמכיל אדרנלין (או אפינפרין), וזהו הרכיב המרכזי שעוזר לנו להתמודד ביעילות עם התגובה החריפה שמופיעה בעקבות החשיפה לאלרגן, ועם הסיכון שמוטל על הלב במצבים מהסוג הזה. בעזרת האדרנלין ניתן להרפות את שרירי הנשימה ולהוביל לכיווץ של כלי הדם, ומכאן שהזרקת החומר לירך היא הפתרון למצוקה הפיזית, ולתגובה האלרגנית.

מזרק אפיפן – רק הצעד הראשון

על אף שברור לחלוטין כי מזרק אפיפן מציל חיים, כדאי להזכיר בנקודה הזו שמדובר בטיפול ראשוני בלבד, ומי שמקבל את הטיפול זקוק למעקב רפואי נוסף. אם כן, המזרק מעניק לאדם הזדמנות חשובה להגיע לבית החולים לקבלת טיפול יסודי ומקיף, ותוספת הזמן בהחלט חשובה, אבל היא איננה מהווה תחליף לרופא המטפל.

במילים אחרות, גם כאשר אנשי החינוך או המטפלים מזהים את התגובה של הילד לרכיב המזון ומסייעים לו באמצעות מזרק אפיפן, עליהם להזעיק סיוע נוסף ולפנות את הילד לבית החולים לבדיקות נוספות, ולטיפול מעמיק.

איך מזהים תגובה לאלרגיה?

ילדים ומבוגרים שחווים סימפטומים שונים עשויים לדווח על כך בדרכים שונות, ואין ספק שאצל ילדים היכולת לבטא במפורש את המצוקה ואת הצורך במזרק פחותה בהשוואה למבוגרים.

עם זאת, ניתן לזהות את הבעיה בכמה דרכים עיקריות, למשל כאשר הילד מדווח על מאכל חריף מדי, לשון שורפת או מגרדת, תחושה משונה בפה או שפתיים "מתוחות".

בנוסף ניתן לזהות גם תגובות פיזיולוגיות שונות, לרבות עיניים דומעות, קושי בבליעת מזון, נשימה כבדה או קוצר נשימה, שינויים בקול, שיעול בלתי פוסק, נפיחות באזורים שונים בגוף, פריחה וגירוד, בחילות, הקאות, כאבי בטן וכן ירידה בלחץ הדם ואובדן הכרה.

חוק האפיפן – תנאי הכרחי

בשנת 2018 אושר במליאת הכנסת חוק המחייב את מוסדות החינוך השונים באשר הם, ועל פי החוק נדרשים גנים ובתי ספר להציב במקום מזרק אפיפן. באופן דומה, גם מנהלי מעונות היום והצהרונים מחויבים להצטייד במזרק, והוא יהווה תנאי בסיסי והכרחי להענקת רישיון לפתיחת המוסד החינוכי.

בנוסף יש לפעול על פי תקנות מסודרות שמגדירות מה הוא המינון הדרוש, איפה מאחסנים את המזרק, איזה שילוט נדרש במקום וכן איך בדיוק משתמשים בו בשעת הצורך. החוק אף מקל על המוסדות ומאפשר להם לרכוש את התכשיר ללא מרשם, במקביל לחתימה על הצהרה לפיה הם רוכשים את המוצר כדי להציבו במוסד החינוכי.

המינון הדרוש – וסדר הפעולות

על פי החוק, מוסדות חינוך שבהם לומדים ילדים בכיתות ב' או בגילאים קטנים יותר חייבים להחזיק מזרק אפיפן במינון של 0.15 מ"ג. במוסדות בהם לומדים תלמידים מכיתה ג' ואילך נדרש מזרק במינון של 0.3 מ"ג. התקנות מוסיפות ומגדירות את האופן שבו יש לפעול במידה וזוהתה תגובה אלרגית אצל הילדים:

1 – פניה מידית למוקד 101, להזעקת סיוע

2 – הבאת מזרק אפיפן במהירות האפשרית

3 – שימוש במזרק על פי הנחיות המוקדן או על פי ההנחיות המופיעות בעלון השימוש במזרק

החוק, המינונים השונים וכן נוסח ההצהרה מופיעים בקישור הזה, באתר משרד החינוך.

היכרות עם האלרגיה – ועם בעיות אחרות

אלרגיה למזון היא בעיה שכיחה ומוכרת, וכאמור – היא נפוצה יותר אצל ילדים, שכן חלק מהאלרגיות עשויות לחלוף ככל שהאדם מתבגר. לאור הרגישות המתבקשת והסכנה הנלווית לאלרגיות השונות, אין ספק כי על מנהלי המוסדות להיערך בהתאם.

אם כן, מזרק אפיפן הוא אחד המרכיבים המשמעותיים בארון העזרה הראשונה, זה שממילא נדרש בכל מוסד ציבורי, ובפרט במעונות, בגני הילדים ובבתי הספר. לצד אמצעי חבישה, פלסטרים, תכשירים לטיפול בכוויות וציוד רפואי אחר כנדרש על פי החוק, יש להצטייד גם במזרק.

בנוסף מומלץ להשלים קורס עזרה ראשונה שיספק את כל הידע והכלים הדרושים להתמודדות עם מצבים רגישים שונים, והקורס אף הכרחי בחלק ניכר מהמקרים.

קורס עזרה ראשונה – למה הוא חשוב?

גננות, סייעות, מורים ואנשי חינוך בכלל, כולם צריכים לדעת איך נכון לפעול במצבי חירום. כאשר הילד נופל ונחבל, מאבד את ההכרה, נחנק מעצם זר או מגיב באופן קיצוני לרכיב המזון אליו הוא אלרגי, תפקידו של המבוגר האחראי במקום לספק את המענה המהיר, האיכותי והמדויק.

קורס עזרה ראשונה מספק את המענה הזה ומאפשר לאנשי החינוך להכיר את התרחישים השונים ואת דרכי ההתמודדות עמם. משתתפי הקורס מכירים היטב גם את ארון הציוד הנדרש על פי החוק, את הפריטים השונים המופיעים בו ואת השימוש בהם. כך הם יודעים לזהות סימפטומים לאלרגיות שונות ולתפעל את המזרק במצבי החירום כדי להציל חיים.

לא רק מצילים חיים – מונעים פגיעות

המודעות לאלרגיות השונות וההיכרות עם בעיות שונות שעשויות להתעורר בחיי היומיום הם הכרחיים עבור אנשי החינוך, ואין ספק שזהו יתרון משמעותי לקורסי העזרה הראשונה. עם זאת, המודעות למצבים השונים חיונית לא רק כדי להגיש עזרה – אלא כדי למנוע את הבעיה עד כמה שניתן.

מזרק אפיפן הוא פתרון חשוב שיכול לעזור לילד שנחשף לבוטנים או לאגוזים, אבל מניעה נכונה תחסוך לנו את הצורך במזרק מלכתחילה. אם כן, חשוב להכיר לעומק את כל הבעיות והאתגרים שעשויים לצוץ לאורך הדרך, לזהות את הדרכים היעילות ביותר להימנע מהם, ולדעת מה עושים גם במצבים שבהם – למרות הזהירות הרבה – נדרש טיפול מדויק.

מזרק אפיפן – חובה בכל מוסד חינוכי

חברת מלער מציעה לכם מגוון רחב של פתרונות עזרה ראשונה, ציוד בסיסי ומכשירים מתקדמים כדי להעניק למוסד החינוכי שלכם את המענה המקיף והאיכותי ביותר. ברשימת הפריטים שלכם חשוב שיופיע גם מזרק אפיפן, לא רק משום שהחוק בישראל מחייב אלא משום שמדובר באחד הכלים הפרקטיים והבסיסיים ביותר שיעזרו לכם להציל חיים.

פרטים נוספים ולתיאום הדרכה ניתן לפנות למרכז ההדרכה: 03-6700971