מי צריך קורס עזרה ראשונה?

קורס מאוד משמעותי שמציל חיים

תינוק בן יומו נאחז האצבע של בוגר
מי צריך קורס עזרה ראשונה

מדי שנה מתקיים בישראל מאות קורסי עזרה ראשונה, ורבבות ישראלים משתתפים בהם. יש לכך יתרונות רבים, כמובן. במסגרת הקורס מוענקים כלים קריטיים שיאפשרו לנו להגיש עזרה ראשונה בשעת צרה, להעניק סיוע ראשוני לפצועים או לנפגעים, ולהתמודד בהצלחה עם פציעות שמחייבות טיפול מהיר, עוד לפני שיגיעו אל המקום כוחות ההצלה. החייאה, טיפול בשברים ובפציעות, אבחון סימפטומים ומענה מהיר, אלה הם הנושאים המרכזיים שאיתם אנחנו מתמודדים בשעת חירום. אז נכון, הידע הזה חיוני לכל אחד ואחת מאיתנו, בוודאי במדינה שבה תאונות הדרכים רבות, וגם תקריות אלימות ופיגועי טרור מתרחשים לעיתים קרובות. מצד שני, ישנם גם כמה בעלי מקצוע שעבורם קורס עזרה ראשונה הוא חשוב במיוחד.

אנשי ונשות חינוך

מוסדות חינוך רבים, בין אם מדובר בגנים, בתי ספר יסודיים או תיכונים, מציעים קורס עזרה ראשונה לאנשי ונשות החינוך. מאחר ובמוסדות החינוך לומדים מאות אלפי ילדים, אין ספק שנדרשת יכולת לספק מענה מהיר ומידי לכל בעיה באשר היא. ילדים קטנים עשויים להיחנק בשל בליעת חפצים קטנים בזמן המשחק, ליפול במגרש המשחקים או בגילאים גדולים יותר להיקלע למצבים שבהם נדרש טיפול מידי, בין אם בבית הספר ובין אם ביציאה לשטח, לטיולים ולסיורים. קורס עזרה ראשונה במוסדות חינוך הוא בעל חשיבות עליונה, ועל כך אין עוררין.

מאמני כושר וספורט

מכוני הכושר זוכים לפופולאריות עצומה בעשור האחרון, ונדמה שכולם מבינים היטב עד כמה חשוב לשמור על הכושר. עם זאת, אימון  מאומץ, שימוש לא נכון במשקולות או תפעול לקוי של מכשירי האימון השונים, כל אלה עשויים להוביל לפציעות חמורות. זו בדיוק הסיבה לכך שמאמני כושר צריכים להכיר את יסודות העזרה הראשונה ולדעת לסייע למתאמנים לא רק בהיכרות עם המכשירים ובתכנון האימון עצמו, אלא גם כאשר המתאמן נופל מההליכון, נפצע בעקבות נפילת משקולת או מתקשה לנשום בשל אימון  מאומץ. לצד מכוני הכושר ניתן למצוא היום גם מועדוני יוקרה הכוללים גם בריכה, ואין ספק שמצילים חייבים לעבור קורס עזרה ראשונה. חילוץ ילדים ומבוגרים מטביעה אינו מספק, ולעיתים רבות נדרשות פעולות נוספות לרבות החייאה. רק במסגרת קורס מקצועי ויסודי ניתן להכיר את יסודות הטיפול ולהעניק מענה לכל מי שזקוק לו.

עובדי ביטחון ורפואה

בעלי מקצוע נוספים יגלו שהידע המקיף של קורס עזרה ראשונה הוא חיוני גם עבורם. למשל, אנשי ביטחון כדוגמת מאבטחים במוסדות ציבור, ראוי שיידעו להציע טיפול בשעת הצורך. כך יוכלו לסייע לעוברי אורח או לשוהים במקום בזמן חירום. אחיות, רופאי שיניים ועובדי קופות חולים גם הם יוכלו להגיש סיוע אם יקבלו את הכלים הדרושים לכך, במסגרת קורס עזרה ראשונה.