קורס החייאה

צרו קשר בWhatsApp דרך האייקון או דרך 03-6700971 ותענה במיידי

קורס החייאה – למה הוא חשוב כל כך?

סביר להניח שגם אתם נתקלתם בידיעות על אדם שטבע בים או על פעוט שאיבד הכרה לאחר שמעד אל הבריכה הביתית הקטנה. סביר להניח שגם אתם מעט חוששים מהרגע שבו תיקלעו לסיטואציה מהסוג הזה בדיוק, מהאופן שבו תגיבו ומהיכולת שלכם להעניק סיוע למי שזקוק לכך יותר מכל. קורס החייאה הוא אחד הכלים הפרקטיים והטובים ביותר שעומדים לרשותכם במצבים מהסוג הזה, יש לו הרבה יתרונות מרכזיים והוא מעניק לכם ידע שלרוב יהווה את ההבדל המשמעותי בין חיים למוות. במסגרת קורסי העזרה הראשונה של מלער תוכלו לקבל את המידע הזה ובעיקר לתרגל, וכמה שיותר. כך תגיעו מוכנים ובתחושת שליטה רבה יותר, ואתם מוזמנים להצטרף לקורס מתוקשב או פרונטלי בטלפון 03-6700971.

קורס החייאת תינוקות

קורס החייאה – מתכוננים מבעוד מועד

כל מי שנרשם לקורס עזרה ראשונה, בין אם הוא עושה זאת כדי שיוכל להגיע עזרה אם ייקלע לסיטואציה מאיימת או לטובת הגנה על משפחתו, ובין אם הוא מחויב לכך על פי החוק, רוצה לדעת איך להגיש סיוע אפקטיבי. האמת הפשוטה היא שאנחנו מוקפים בסכנות ובאיומים, ובמקום לחשוש מפניהם חשוב לנו להגיע מוכנים הרבה יותר. ככל שנדע איך לזהות פגיעות שונות, לחבוש פצועים ולעזור למי שבאמת צריך עזרה, כך נוכל לשפר את סיכויי ההחלמה של האדם שלפנינו. אחד המצבים מעוררי המתח הוא, כמובן, מצב שבו ניצב לפנינו אדם מחוסר הכרה שקיים חשש אמיתי לחייו. אולי הוא חולץ ממבנה בוער ואולי דווקא מהים הסוער, אבל בוגר קורס החייאה שיודע מה לעשות ונמצא בסביבה יכול להציל את חייו.

 

סכמת ההחייאה שחשוב להכיר

כדי להבטיח פעולה נכונה, מדויקת, אפקטיבית ומצילת חיים, בוגרי קורס החייאה וקורסי עזרה ראשונה לומדים את סכמת ההחייאה באופן מקצועי מאוד, על ידי צוות מדריכים מיומן. גם אם בסרטים הכול נראה פשוט במיוחד, ונדמה שכולנו יכולים לבצע עיסויי חזה ולהפגין כישורי החייאה על בסיס צפייה בפרקי “האנטומיה של גריי”, בפועל ישנו סדר פעולות ברור, ובמסגרת הקורס תלמדו אותו לעומק ותתרגלו את הפעולות הללו באופן מושלם.

 

לפני שמתחילים – מגנים על עצמנו ועל הפצוע

על אף שנראה זה מפתה לבצע החייאה מהירה במיוחד, רגע לפני שנתחיל אנחנו צריכים להיערך לקראת הפעולה שבדרך, כמובן במהירות האפשרית. אם כן, יש להעביר את האדם הפצוע למקום בטוח, הרחק מגורמי סיכון פוטנציאליים אחרים, וכן רצוי להיעזר בציוד מגן במידת האפשר, למשל בכפפות למניעת הידבקות בווירוסים ומחלות שונות. לאחר מכן נקרא בשמו של הפצוע (או נעניק לו כינוי כמו “גברתי” או “אדוני), ואף ננסה להשיג תגובה פיזיולוגית, למשל באמצעות צביטה. אם לא קיבלנו כל תגובה, אין ספק שאנחנו מתמודדים עם אדם מחוסר הכרה, והגיע הזמן לבצע החייאה.

 

מבטיחים נתיב אוויר פתוח

הפצוע מחוסר הכרה, אבל האם הוא נושם? משתתפי קורס החייאה לומדים לבדוק את קצב הנשימה שלו ואיך ניתן לשמור על נתיב אוויר פתוח כדי לאפשר עבודה נכונה ויעילה. עכשיו אנחנו מוכנים לבצע את ההחייאה עצמה, ובשלב הראשון נחשוף את בית החזה ונאתר את המיקום המדויק שבו אנחנו נדרשים ללחוץ. הנקודה הזו נמצאת בדיוק במרכז, בין הפטמות, ואחרי שמצאנו אותה נקפיד להתייצב בזווית ישרה (90 מעלות) מעל עצם החזה. כפות הידיים נשארות תמיד במקום, על אף שבין לחיצות אנחנו נדרשים לשחרר באופן מוחלט כדי לתת ללב את הזמן הדרוש לו להתמלא.

 

החייאת תינוקות – עולם ומלואו

הכללים שהוזכרו כאן, ונלמדים לעומק במסגרת קורס החייאה במבוגרים ובתינוקות, הם כללים שמותאמים בעיקר לקהל המבוגר. גופם של הפעוטות קטן ורך יותר, ולכן הוא מחייב פעולות מעט שונות ובעיקר המון זהירות ותשומת לב לפרטים הקטנים. למשל, כשמדובר בהחייאת תינוקות אין לנו אפשרות להניח את שתי כפות הידיים זו על זו, ולכן נסתפק בשתי אצבעות בלבד, וכן נצמצם את ההפסקות בלחיצות. עם זאת, גם אצל פעוטות וגם אצל מבוגרים נדרשת פתיחה של חלל הפה לצורך סילוק הפרשות למיניהן (ניתן גם להטות את ראשו של הפצוע לצד כאשר ההפרשה נוזלית), ורק אז נבצע את ההנשמה עצמה.

קורס החייאה וביצוע ההנשמה

התרגול בקורס ההחייאה חשוב לכל אורך הדרך, ובוודאי בשלב הזה, שבו אנחנו מתחילים לבצע הנשמות באחת משתי דרכים: עם מסכת כיס ייעודית או באמצעות הפה בלבד, כמובן בתלות בציוד ובכלים שעומדים לרשותנו ברגע האמת. בשלב הזה כבר וידאנו שנתיב האוויר פתוח, ולכן אנחנו מוכנים להמשיך קדימה. בשתי אצבעות נאטום את נחירי האף, ולאחר שניקח אוויר נצמיד פה אל פה וננשוף למשך שניה בדיוק, עד שנראה את בית החזה מתרומם. זוהי נקודה חשובה משום שאם בית החזה לא מתרומם, נראה שנתיב האוויר עדיין חסום או שאנחנו לא אוטמים כראוי את נחירי האף.

 

הידע שיכול להציל חיים ולשפר סיכויי הישרדות

יש מי שהפעולות שתוארו כאן עשויות לעורר בו חשש, והרי כולנו רוצים להגיש עזרה ולהושיט יד למי שזקוק לכך יותר מכל. ברגעים כאלה אין לנו ספק שאנחנו יכולים לעזור, אנחנו רק צריכים כלים מתאימים למשימה הזו. במסגרת קורס החייאה, וכן במסגרת קורס עזרה ראשונה (מקוצר או יסודי), המשתתפים לומדים היטב את הסכמה, יכולים לשאול שאלות ובעיקר מתנסים שוב ושוב על בובות כדי לוודא שהם עושים את זה באופן מושלם. התרגול חשוב לא רק משום שהוא משפר את המיומנות, אלא גם משום שהוא מעניק לנו תחושת ביטחון אמיתית. מי שיודע מה עליו לעשות ונקלע לסיטואציה מהסוג הזה, בוודאי מגיב בצורה מהירה וטובה הרבה יותר. כך אפשר להציל חיים, לשפר את סיכויי ההישרדות של הפצוע ולהעלות את הסיכוי להחלמה טובה ואיכותית יותר.

 

קורס עזרה ראשונה – החייאה ונושאים נוספים

בנוסף להחייאה, שאין עוררין לגבי חשיבותה הרבה, קורס עזרה ראשונה יכול להעניק לכם עוד המון מידע פרקטי. מטיפול בחנק ופינוי עצמים זרים (אצל תינוקות אבל גם בקרב מבוגרים), דרך התמודדות עם אסטמה או התקפי אפילפסיה, ועד להגשת סיוע למי שחווה דום לב, התקף לב, שבר או סדק, למשל, בוגרי הקורס מוכנים היטב לתרחישים רבים ומגוונים. הידע התיאורטי, התרגול הרב, הליווי המקצועי של הצוות והיכולת להמשיך וללטש את הכישורים והמיומנויות שנרכשים, כל אלה יחד מבטיחים סיוע אפקטיבי ומהיר יותר, וכמובן גם זמן תגובה מצוין. אלה הכללים שמתבררים בשטח כקריטיים, ועבור רבים מההפצועים והנפגעים מדובר בהבדל של ממש בין חיים למוות.

 

קורס עזרה ראשונה בהתאמה אישית

כדי לקבל את כל הידע החשוב הזה מומלץ להשלים קורס החייאה או קורס עזרה ראשונה, והיום ניתן להתאים את הקורס לצרכים הייחודיים שלכם. ארגונים רבים מתאימים את תכני הקורס לאופי העסק ולסיכונים המרכזיים אליהם נחשפים העובדים והלקוחות, וכך ניתן לתכנן קורס עזרה ראשונה למדריכי טיולים, למאמני כושר או לגננות, לדוגמה. בהתאם ייקבע גם אורך הקורס, וכן תוכלו לבחור היכן יתקיים. אנשים רבים אף עשויים להעדיף קורס מתוקשב, ויש לו המון יתרונות – גם בתקופות שבהן נדרשת הקפדה על ריחוק חברתי ועל צמצום התקהלויות, וגם בזמני שגרה כשאנחנו ממילא עסוקים בעבודה ורוצים לחסוך את זמני הנסיעה, למשל. צוות מלער ישמח לעזור לכם להתאים את הקורס האידאלי עבורכם, ולשריין לכם מקום כבר עכשיו. אתם מוזמנים לפנות לצוות החברה בטלפון 03-6700971.