קורס מגיש עזרה ראשונה

צרו קשר בWhatsApp דרך האייקון או דרך 03-6700971 ותענה במיידי

קורס מגיש עזרה ראשונה

יד מושטת לעזרה
קורס מגיש עזרה ראשונה

אם ננסה להגדיר בפשטות, מגיש עזרה ראשונה הוא מי שהשלים קורס עזרה ראשונה ועבר הכשרה מתאימה. השלמת קורס מגיש עזרה ראשונה היא צעד בסיסי לתפקידים שונים, וכך נדרשים מורים, מאמני כושר, מדריכים טיולים, מאבטחים ואפילו דיילים, להשלים את הקורס ולרכוש את הידע החשוב שמועבר במסגרת הזו. קורס מהסוג הזה יימשך לרוב 44 שעות, אם כי קיימים גם קורסים קצרים יותר, שמספקים פחות ידע ופחות שעות תרגול. גם אם המקצוע שלכם לא מחייב אתכם להשלמת הקורס, המהלך הזה יאפשר לכם גם להתנדב ולסייע לפצועים בשעת הצורך, ואין ספק שמדובר במידע חיוני בין אם אתם זקוקים לו כדי להיערך היטב למצב חירום במשרד, ובין אם כדי שתוכלו להגיב נכון ומהר בשעת צרה בבית.

תכנית הלימודים של קורס מגיש עזרה ראשונה

כדי להבין מה בדיוק לומדים במסגרת הקורס, כדאי להעמיק בתכני הלימוד ולזהות את הנושאים המרכזיים ואת הידע שנקבל במהלך שעות הלימוד והתרגול. אם כן, הנה כמה נושאים משמעותיים בקורס מגיש עזרה ראשונה:

1 – עקרונות האנטומיה

לפני שאנחנו מגישים עזרה ראשונה והרבה לפני שנבצע החייאה או נטפל בדימומים, חשוב מאוד להבין איך פועל גוף האדם. אז יכול להיות שצפיתם בכמה פרקים של "האוס" או "האנטומיה של גריי", אבל האמת היא שתצטרכו ידע מעמיק הרבה יותר כדי להבין איך אנחנו פועלים, איך פגיעות שונות משפיעות עלינו ומה קורה לגוף בסיטואציות השונות. זוהי אבן יסוד שבלעדיה נתקשה להמשיך קדימה ולזהות מחלות, סימפטומים ודרכי טיפול.

2 – מערכות הגוף

הגוף שלנו מורכב משלוש מערכות משמעותיות שאנחנו צריכים קצת יותר לעומק:

מערכת הלב. הלב הוא האיבר החשוב ביותר בגוף האדם, והוא זה שמזרים את הדם בגוף. כל עוד הדם זורם באופן תקין מגיעה אל האיברים כמות החמצן והמזון המספקת. ההיכרות עם מבנה הלב, עם התפקיד ועם התפקוד שלו, היא היכרות חשובה מאוד. כך אנחנו יודעים לזהות בעיות אפשריות, לאבחן ליקויים שונים ולפעול בצורה נכונה כדי להעניק סיוע מהיר, מדויק ואיכותי לאדם שמתמודד עם אירוע לבבי. שימוש בציוד מתקדם (כדוגמת דפיברילטור) וביצוע פעולות החייאה הם רק חלק מהכלים המשמעותיים שמשפיעים על הלב ועל התפקוד שלו.

מערכת הנשימה. סביר להניח שאתם מבינים היטב עד כמה כל הפרעה למערכת הנשימה מפריעה לתפקוד היומיומי שלנו. למעשה, הגוף שלנו זקוק לאנרגיה כדי לעבוד ולתפקד, ואת האנרגיה הזו אנחנו צורכים בדרכים שונות (למשל בזמן האוכל). האף, הלוע, הגרון, הריאות וקנה הנשימה – כל אלה שחקנים חשובים בתהליך הנשימה, ועם כמה שחקנים קצת פחות מוכרים הם מרכיבים את מערכת הנשימה שלנו. מה יכול להפריע לתפקוד של מערכת הנשימה? איך מתמודדים עם הבעיות האלו, עם חנק או עם אדם שמתקשה לנשום מכל סיבה באשר היא? קורס מגיש עזרה ראשונה מספק גם את התשובות הללו.

מערכת העצבים. אנחנו קולטים מידע מהסביבה, מגיבים על פיו ומתנהגים באופן מודע או לא מודע. כל התהליכים האלה מושפעים מתפקוד מערכת העצבים, מה שרק מוכיח עד כמה היא חיונית. כפי שאפשר להסיק, כל המערכות השונות חשובות במיוחד, ולכל אחת השפעה משלה. התפקיד של מערכת העצבים היא לשלוט בתנועה, והיא גם משפיעה על הזיכרון ועל הלמידה. אלא שהיא גם חשופה לפגיעות אפשריות, והפגיעות הללו ישפיעו על תהליכים שנראים לכולנו ברורים מאיליהם. קורס מגיש עזרה ראשונה הוא מקום טוב להכיר בו את הפגיעות האפשריות, אבל גם לטפל בהן באופן היעיל ביותר.

3 – מצבי חירום אפשריים

יש מצבי חירום שאנחנו חושבים עליהם כמעט בלי להסס. בכל זאת, אנחנו חיים במדינה שידעה כמה וכמה פיגועי טרור בהיקפים שונים. כותרות העיתונים מספרים לנו גם על תאונות הדרכים שמתרחשות כמעט מדי יום. אלא שיש עוד מצבי חירום רבים אחרים. למשל, מה קורה אם נתקלתם באדם שטובע בים או בבריכה? מה עושים כשמתאמן בחדר הכושר (או אצן בפארק) מאבד הכרה בזמן האימון? איך מתמודדים עם ילד שבולע צעצוע או עם אדם מבוגר שנחנק ממזון במסעדה? ומה צריך לעשות כדי לעזור לנפגעי שריפה שחווים כוויות קלות או קשות? קורס מגיש עזרה ראשונה הוא מקום טוב לזהות בו את מצבי החירום השונים, וגם את השלבים שבהם חשוב לנקוט מיד כשאתם מזהים את הבעיה.

4 – סכמת ההחייאה

איתור הבעיה הוא שלב ראשון, אבל כאן הכל רק מתחיל. למעשה, קורס עזרה ראשונה יעניק דגש רב לתהליך ההחייאה, לבחירת המקום הנכון שבו נלחץ (במרכז החזה בין הפטמות), לקצב המדויק ולביצוע ההנשמה. לא רק שזה המקום ללמוד בו איך עושים את זה נכון ומה אתם צריכים לבדוק לפני ובזמן התהליך, זהו גם המקום לתרגל בו. כמה שיותר. כשאנחנו יודעים לבצע הנשמה על בובת התרגול, אנחנו מתנסים בטכניקה עצמה ולומדים טוב יותר מה עושים כשמגיע הרגע ובו אדם זקוק להחייאה, בין אם בעקבות טביעה, חנק או כל פגיעה אחרת שמקשה עליו לנשום או מפריעה לתפקוד התקין שלו.

5 – נושאים נוספים

התקפי אפילפסיה, אסטמה, דום נשימה, שבץ מוחי. לא חסרים מצבי חירום רבים שאיתם אנחנו מתמודדים, מצבים שדורשים מאיתנו להגיב מהר ככל האפשר. קורס מגיש עזרה ראשונה מספק את הידע הנרחב הדרוש לנו. הוא מתמקד במחלות שונות, בסימפטומים שלהם ובדרכי הטיפול. הוא מספק לנו ידע חיוני על מצבי טראומה ועל טיפול בחולים, ובמסגרת הקורס תדעו גם מה עושים עם פגיעות ראש, זעזוע מוח ושברים בגולגולת. בקיצור, כל מה שצריך כדי להגיע לכל תרחיש מפחיד ומלחיץ עם מפלס חרדה נמוך יותר.

טיפ חשוב לבחירת הקורס

קורס מגיש עזרה ראשונה הוא בהחלט מקום מצוין לקבל בו את כל הידע, הכלים, הטכניקות והתרגול. מצד אחד תעברו כמה שיעורים באנטומיה ופיזיולוגיה כדי להבין את היסודות ואת הרקע החשוב לקראת המשך. מצד שני תקבלו כלים פרקטיים, סכמות טיפול ושעות רבות של תרגול. למעשה, הטיפ החשוב ביותר בבחירת הקורס שלכם הוא להתמקד בקורס שמציע לכם תרגול, וכמה שאפשר. חוץ מזה, קורס מקצועי ואיכותי ינוהל על ידי צוות מקצועי שילווה אתכם לכל אורך הדרך, וגם יעניק שעות תגבור ויענה לכל שאלה. זהו הליווי המקיף של צוות מלער.

האם אתם חייבים את הקורס?

בהנחה שאתם לא עוסקים במקצוע מחייב (כמו מציל או מאבטח), יכול מאוד להיות שהתשובה היא לא. אתם לא חייבים. לפחות על הנייר. בפועל, קורס מגיש עזרה ראשונה הוא קורס עם ידע רחב ועשיר מאוד, כזה שיכול לשרת את כולנו, בכל נקודת זמן. יכול להיות שתחליטו להתנדב ולסייע לנפגעים, ויכול להיות שהידע הזה יתגלה כחשוב ביום שבו אדם קרוב ילקה בלבו, תינוק ייחנק או אם חלילה תיקלעו לתאונת דרכים. למרבה הצער, אירועים מהסוג הזה הם לא נדירים, וגם אם עדיין לא נתקלנו בהם, זה בוודאי לא מבטיח שהיום הזה לא יגיע לעולם. כולנו תקווה שכן, אבל עדיף לקבל מידע שלא תשתמשו בו לעולם, מאשר להגיע לרגע האמת בלי המידע הזה.

קורס רענון למגישי עזרה ראשונה

בוגרי קורס מגישי עזרה ראשונה נדרשים – על פי התקנות – לבצע גם קורס ריענון. אם נדמה לכם שהקורס הזה מיותר אתם רחוקים מהאמת, ולמעשה יש לו שני יתרונות משמעותיים מאוד.

1 – קורס ריענון עזרה ראשונה מאפשר לנו לחזור על ידע בנושאים שאנחנו לא נתקלים בהם בשגרה. במילים אחרות, גם אם למדנו את סכמת ההחייאה ותרגלנו אותה כמה וכמה פעמים במסגרת קורס מגיש עזרה ראשונה, אם לא נתקלנו בסיטואציה הזו מעולם, בהחלט חשוב לחזור ולתרגל. ככל שמתרחקים מהידע הוא עשוי להישכח, ולכן כדאי לשמר אותו ככל האפשר.

2 – קורס ריענון עזרה ראשונה מספק מידע חדש. בכל זאת, גם ציוד העזרה הראשונה מתפתח ובעידן שבו פיתוחים חדשים נכנסים בכל תחום אפשרי, גם בעולם הרפואה ובתחום העזרה הראשונה יש כלים שחשוב לנו להכיר. תיק העזרה הראשונה, ציוד חדש וחוקים שחשוב להכיר, את כולם תכירו במסגרת קורס הריענון.

אורך הקורס

אחת השאלות החשובות שבטח מטרידה אתכם, היא שאלת אורך הקורס. באופן כללי יש היום מגוון רחב של חלופות בכל הקשור לתכנון קורס מגיש עזרה ראשונה, מבחירת קורס מקוצר של כמה שעות בלבד, ועד לקורס של 44 או 88 שעות. ההבדל המרכזי בין הקורסים הוא לא רק שעות הלימוד, כמובן. למעשה, קורס ממושך יותר הוא קורס עם תכנים רבים ועשירים יותר, וגם עם תרגול משמעותי יותר. בנוסף, השעות הנוספות מאפשרות גם זמן נוסף לשאלות, חיזוקים וליווי אישי.

קורס מגיש עזרה ראשונה – לקראת טיול

חזרנו והזכרנו עד כמה קורס מגיש עזרה ראשונה הוא חשוב, וגם מי בדיוק יכול להפיק ממנו את התוצאות הטובות ביותר. עם זאת, אין ספק שאחד הגורמים המשמעותיים עבורם קורס מגיש עזרה ראשונה הוא קריטי, הוא הגורם המקצועי שאחראי לליווי טיולים, ממדריכי טיולים בארץ ובחו"ל, ועד למלווי טיולים שנתיים בבתי הספר. במהלך הטיול יש לא מעט תרחישים אפשריים, ממטיילים שנופלים ונפצעים, דרך התייבשות או מכת חום, ועד לפציעות הקשורות בבעלי חיים, חנק, שברים או פריקת כתף. עם גורם מלווה שיודע בדיוק מה עושים בכל רגע נתון, מה יש בתיק העזרה הראשונה ואיך משתמשים בכלים האלה בצורה הטובה ביותר, כולם יכולים להיות רגועים יותר.

גם קורס פרטי

אם אתם מעדיפים קצת יותר שקט וקצת פחות המולה, קורס עזרה ראשונה יכול להיות גם קורס שמותאם אליכם באופן אישי, ומועבר באופן אינטימי יותר. היתרון כאן ברור – יותר זמן לשאלות, לנושאים שחשובים לכם, לנקודות שבהם אתם מרגישים שאתם צריכים קצת יותר חיזוק, וגם לתרגול הסכמות והפעולות החשובות לכם יותר. כך, בסוף הקורס, תהיו מצוידים בכל הידע והכלים שאתם צריכים, תדעו לבצע החייאה, לזהות פגיעות גפיים והתקפי לב, ובעיקר להגיש סיוע ראשוני, מהיר, איכותי ומדויק מאוד. כל מה שצריך כדי להציל חיים ולעזור לאנשים שזקוקים לסיוע הזה יותר מכל.