קורס עזרה ראשונה – הידע החיוני שתקבלו בו

בשנים האחרונות נדמה שמהדורות החדשות מתקרבות הרבה יותר לכל אחד ואחת מאיתנו. דיווחים על תאונות דרכים ופיגועי טרור ממלאים את ערוצי החדשות ואת דפי העיתונים, ורבים מאיתנו כבר נקלעו למצבי החירום הללו. ראינו פצועים ולא ידענו איך לעזור להם, וכך הם נותרו בהמתנה עד לרגע שיגיע אליהם האמבולנס ויהיה מי שיגיש להם עזרה. אלא שכאזרחים אחראיים, הורים ונותני שירותים בעצמנו, אנחנו מבינים שגם לנו יש את היכולת לעזור לאחרים ואף להציל את חייהם. קורס עזרה ראשונה עוזר לנו להשיג את המטרה הזו, והידע שתקבלו בו הוא ידע שאין שני לו.

קורס עזרה ראשונה – הידע החיוני שתקבלו בו
קורס עזרה ראשונה – הידע החיוני שתקבלו בו

מתחילים מהיסודות

קורס עזרה ראשונה, בין אם הוא קצר ובין אם מקיף יותר, הוא בוודאי לא תחליף ללימודי רפואה. נכון, בסוף הקורס תדעו לבצע החייאה ולזהות פגיעות ראש, אבל עדיין לא תהיו כשירים לבצע ניתוחים בשטח, למשל. מה שנראה מצוין בסדרות כמו "האנטומיה של גריי" ממש לא עובד במציאות. מצד שני, היכולת לזהות קשיי נשימה, לבצע הנשמה או לחבוש פצועים בשטח היא עזרה עצומה גם לנפגעים עצמם, וגם לאנשי המקצוע שיגיעו אל השטח להמשך טיפול. במסגרת קורס עזרה ראשונה תדעו לזהות את הבעיות הללו, לאבחן פציעות ולטפל בהן. יתרה מכך, תדעו גם איך לאלתר בשטח, בתנאים שבהם ערכת עזרה ראשונה תהיה נגישה לכם הרבה פחות. ברוב המקרים, דרך אגב, היא כנראה לא באמת תהיה שם.

למי מיועד קורס עזרה ראשונה?

בין אם אתם מאמני כושר שרוצים להבטיח את שלומם של המתאמנים, מורים שמעוניינים לדעת איך להגיב לילד שנפצע או נחנק, או הורים ששואפים לשמור על שלומם של הילדים שלהם יותר מכל – קורס עזרה ראשונה הוא בדיוק עבורכם. באופן כללי עדיף היה לו כל אזרח במדינה היה משלים את הקורס ואף מקפיד לבצע ריענון עזרה ראשונה מדי שנתיים. בפועל זה לא ממש קורה, אבל ההיכרות המעמיקה עם מערכות הנשימה והעצבים, עם מערכת הלב ועם האנטומיה בכלל, וגם היכולת לאבחן פציעות ופגיעות לצורך טיפול ראשוני ומידי, אלה הם הצעדים שיאפשרו לנו לעזור לאחרים. כך, גם אם ניקלע בעל כורחנו לזירת פיגוע, תאונת דרכים או מבנה שנשרף ופונה, נדע איך לעזור לפצועים בשטח, מהצעיר שבהם ועד הקשיש מכולם. כך אנחנו עשויים לגלות שיש לנו את הכוח להציל חיים, כל מה שאנחנו צריכים זה את הידע המתאים.