קורס עזרה ראשונה למורי דרך

צרו קשר בWhatsApp דרך האייקון או דרך 03-6700971 ותענה במיידי

מורי דרך, המוכרים גם בשם הפשוט מדריכי טיולים, הם אלה שמובילים את קבוצת המטיילים בין היעדים השונים.

הם אמורים להכיר היטב את תנאי השטח, לשלוט במסלול ולהכיר אותו לעומק. הם אמורים גם לזהות סכנות פוטנציאליות ולצמצם את החשיפה של המטיילים אליהם.

עם זאת, למרות הזהירות הרבה, ישנם מצבים רפואיים שעשויים להתעורר, בין אם בשל פגיעה המתרחשת במהלך המסלול ובין אם בשל תסמינים של מחלה או מצב רפואי קיים.

כדי להעניק כלים פרקטיים ומקצועיים לאנשי מקצוע אלה, מלער מזמינה אתכם להשלים קורס עזרה ראשונה למורי דרך. כך תהיו ערוכים ומוכנים לכל תרחיש, בכל תנאי שטח.

מה לומדים במסגרת קורס עזרה ראשונה למורי דרך?

כאמור, מסלול הטיול עשוי להיות מלווה באתגרים שונים, הן בשל תנאי השטח והן בשל מצבו הרפואי של המטייל ואף בשל גילו או השתייכותו לקבוצת סיכון כזו או אחרת.

כדי לאפשר למדריכים להתמודד עם התרחישים השונים בצורה אופטימלית, קורס עזרה ראשונה למורי דרך כולל מספר נושאים מרכזיים, בהם:

  • החייאת מבוגרים, ילדים ותינוקות
  • טיפול בחנק בשל בליעת גוף זר
  • טיפול במטיילים שהתעלפו ו/או איבדו את הכרתם
  • טיפול במחלות לב וכלי דם, פגיעות ראש ואירוע מוחי
  • טיפול בשברים, בסדקים או בכוויות
  • טיפול בפגיעות בעלי חיים (עקיצות והכשות)
  • טיפול בחולי אסטמה או סוכרת
  • טיפול בהתייבשות או במכת חום
  • טיפול בקוצר נשימה ובתגובות אלרגיות

קורס עזרה ראשונה – בהתאמה אישית

בנוסף לנושאים שהזכרנו כאן, קורס עזרה ראשונה למורי דרך יכול לכלול עוד שורה של נושאים חיוניים אחרים. טיולים שונים מיועדים לקבוצות שונות ולקהלי יעד ייחודיים, ובמקרים רבים נדרשת התאמה מדויקת של תכני הקורס לצרכי המדריך והקבוצה.

אם כן, בתיאום מראש ניתן להגדיר את הנושאים המרכזיים שבהם יש להתמקד, וצוות ההדרכה יבצע את ההתאמות הדרושות כדי לדייק את הנושאים ולספק מידע תיאורטי וזמן תרגול מספק ככל האפשר. השילוב בין התיאוריה לפרקטיקה הוא למעשה המרכיב הקריטי במהלך הקורס, ולנושא הזה תינתן תשומת לב רבה בשלב התכנון, כדי להבטיח מענה מושלם לצרכי המדריך והקבוצה.

סוד ההצלחה: תרגול, ועוד תרגול

אחד הכללים המרכזיים בכל קורס, ובפרט בקורסי עזרה ראשונה המיועדים למורי דרך ולאנשי המקצוע, הוא ההכנה הטובה למצבי חירום. הידע התיאורטי, ההיכרות עם מערכות הגוף השונות או שינון תסמיני המחלות והפציעות האפשריות, כל אלה חשובים – אבל בוודאי אינם מספיקים כדי לאפשר למדריך הטיולים להתמודד עם האתגרים הצפויים לו לאורך המסלול.

מסיבה זו, קורס עזרה ראשונה למורי דרך חייב לכלול זמן תרגול מספק. במהלך התרגול יוכלו המשתתפים לבצע החייאה על בובות, לתרגל טכניקות חבישה ולוודא שהם יודעים איך מאבחנים פציעות ובעיות רפואיות כדי להגיע סיוע ראשוני. התרגול הוא הנושא החשוב ביותר, והוא מקבל את מלוא תשומת הלב לאורך הקורס כולו.

היקף הקורס – השתלמות או הכשרה?

באופן כללי, קורס עזרה ראשונה למורי דרך הוא קורס שיכול להתאים לכל קבוצת משתתפים, ובכל היקף. יש מי שיעדיף להסתפק בהשתלמות קצרה וממוקדת, שנמשכת שעות ספורות לכל היותר. עם זאת, קורס יסודי ומעמיק יותר הוא זה שיאפשר למשתתפים לצלול אל החומר, לשלוט בו ולוודא שהם יודעים איך נכון לטפל בפצועים ובנפגעים בזמן הקצר ביותר.

קורס עזרה ראשונה 44 שעות הוא דוגמה נהדרת לקורס מקיף מאוד, שמתחיל ביסודות ובבסיס לפני שניתן להגיע לנושאים מורכבים יותר, כמו החייאה, טיפול בכוויות או בשברים, חבישת פצועים וזיהוי מחלות ותסמינים המעידים על מצבים רפואיים אחרים. בנוסף, קורסים מקיפים כוללים גם שעות תרגול רבות יותר, ולכך יש משמעות עצומה בכל הקשור לתחושת המוכנות של המדריכים לפני שהם יוצאים למסלול.

למי מתאים קורס עזרה ראשונה?

קורס עזרה ראשונה למורי דרך מתאים, בראש ובראשונה, למורי דרך. מדריכי הטיולים יפיקו תועלת רבה מהקורס ומהידע הנרחב, והוא חיוני כדי לאפשר להם להגיב בצורה טובה יותר לכל הפתעה שתצפה להם לאורך המסלול, בין אם מדובר במסלול עירוני או בהליכה לאורך נחלי הצפון.

בנוסף, גם מורי של”ח המלווים תלמידים ותלמידות בגיחות ובימי הפעילות השונים זקוקים לידע החשוב כל כך, ומלווי קבוצות (שאינם מדריכים) יפיקו ממנו אינפורמציה חיונית וכלים פרקטיים ראשונים בחשיבותם. אם כן, לפני שאתם יוצאים אל השטח כדאי לוודא שאתם מצוידים לא רק במזון ובשתייה, אלא גם בתיק עזרה ראשונה ובידע הדרוש כדי להשתמש בכל מרכיביו בצורה יעילה הרבה יותר.

רענון עזרה ראשונה – אחת לשנתיים

עם השלמת הקורס וקבלת תעודת הגמר, חשוב לזכור כי ניתן ואף מומלץ לחזור על התכנים מדי שנתיים. באופן טבעי, קורס רענון עזרה ראשונה הוא קורס קצר וממוקד יותר, שכן בוגרי הקורס המלא מקבלים ידע רב, לרבות ידע בסיסי ותיאורטי. במהלך קורס הריענון ניתן להתעדכן בשינויים ובעדכונים שבוצעו, למשל בתיק העזרה הראשונה או בציוד העזר, וכן בתקנות שונות (כדוגמת חוק הדיפיברלטורים וחוקים אחרים).

בנוסף, קורס הריענון מאפשר למשתתפים לתרגל את סכמת ההחייאה, טכניקות חבישה ותכנים אחרים – ולתרגול הזה יש השפעה רבה לנוכח העובדה שרבים מבוגרי הקורס עשויים שלא להשתמש בידע במהלך השנתיים שחלפו. אז נכון, כולנו תקווה שלעולם לא נצטרך להפגין את הכישורים שלנו בהגשת סיוע ראשוני, אבל עדיף להגיע מוכנים לרגעי האמת במקום להתמודד עם לחץ וחוסר אונים.

קורס עזרה ראשונה מציל חיים – וזו עובדה

מעל לכל, קורסי עזרה ראשונה הם כלי עזר קריטי שיכול לספק מענה מושלם לצרכיהם של אנשי מקצוע מתחומים רבים ומגוונים, בהם גם מורי דרך ומלווי טיולים. התרגול במהלך הקורס, היכולת לזהות את הבעיה ואת התסמינים של האדם שמולנו, והידע שקיבלנו, כל אלה מאפשרים לנו להגיב מהר יותר, ונכון הרבה יותר.

מהירות התגובה היא המפתח ברוב המקרים, זו שיכולה להשפיע על איכות הטיפול שנעניק, ועל ההחלמה של המטופל גם לאחר שיגיע לקבלת טיפול רפואי. יתרה מכך, כשאנחנו מבינים מול מה אנחנו מתמודדים, אנחנו יכולים להזעיק עזרה בהתאם, ולספק למטופל כלים פרקטיים להתמודדות עם הסיטואציה עד לרגע שבו יגיע כוחות ההצלה ויפנו אותו להמשך טיפול.

פרטים נוספים ולתיאום הדרכה ניתן לפנות למרכז ההדרכה: 03-6700971