קורס עזרה ראשונה מתוקשב

קורס אונליין לעזרה ראשונה

הורים, מורים, אנשי ביטחון, מאמני כושר או פשוט עוברי אורח שרוצים להיות ערוכים לכל תרחיש. כולנו יודעים היטב אילו סכנות אורבות שם בחוץ, אנחנו קוראים את מהדורות החדשות וכן, אנחנו גם מבינים שבמדינה הקטנה שלנו – תאונות, פיגועי טרור ותקריות אלימות הן לא עניין נדיר במיוחד. השאלה הגדולה היא איך מגיעים לשם מוכנים, ומה חשוב לדעת לפני שמתחילים לבצע פעולות החייאה, לחבוש פצוע או לנסות לפנות את האדם הלכוד במכונית שהתהפכה. קורס עזרה ראשונה מתוקשב הוא צעד לא רע בדרך, בוודאי אם אין לכם את הזמן העודף להגיע למפגשים הפרונטליים ולעבור קורס של כמה (עשרות) שעות טובות. עד שתגיע אל הקורס, הנה חמישה תרחישים שאליהם בהחלט כדאי להגיע מוכנים, גם אם עדיין לא עברתם קורס עזרה ראשונה מתוקשב.

תרחיש ראשון – ילד נשכח ברכב

ילד נשכח ברכב
ילד נשכח ברכב

אם הזכרנו את כותרות העיתונים בישראל, יש ידיעה אחת שחוזרת על עצמה מדי קיץ. היא ככל הנראה מתרחשת לאורך השנה כולה, אבל בקיץ – כשהטמפרטורה מזנקת מעלה – הידיעה הזו הופכת לכותרת ראשית. אז נכון, כולנו בטוחים שלנו זה לא יקרה ואת הילד שלנו אין סיכוי שנשכח ברכב, אלא שלמרבה הצער האירועים האלה מתרחשים. אז מה עושים כשזה קורה ואיך מתמודדים עם המצב הזה, בין אם מדובר בילד שלכם ובין אם זיהיתם ילד שנשכח ברכב?

לפני הכל– מד"א

הצעד הראשון כולל שיחה מידית ודחופה למגן דוד אדום, ואתם ממש לא צריכים לחכות עד לרגע שבו הילד יהיה בידכם כדי לבצע את השיחה הזו. ברגעים מהסוג הזה כל רגע הוא קריטי, וככל שתקדימו להזעיק את כוחות ההצלה, כך הסיכוי שלכם להציל את הילד יהיה גבוה קצת יותר.

חילוץ מהיר

גם אם מדובר במכונית היפה והיוקרתית ביותר שיש, זה בהחלט לא הרגע לתהות האם הביטוח יכסה את ההוצאות. זה כן הרגע לנפץ את השמשה, ורצוי לעשות את זה בזהירות כדי לא להסב פגיעה נוספת בילד, כמובן. כך תוכלו להגיע אל הפעוט מהר יותר, ולחלץ אותו מהסאונה הבלתי אנושית שבה הוא נמצא.

קירור הגוף

עכשיו, כשהילד נמצא רחוק מהמכונית הלוהטת, זה הזמן למצוא כל דרך אפשרית לקרר אותו. מים קרים יעשו את העבודה היטב, ורצוי להפשיט את שכבות הלבוש כדי לאפשר לגוף לנשום. בנוסף, בדקו האם הילד בהכרה, נסו להשיג את תשומת לבו על ידי השמעת קול או צביטה עדינה בירך. על ידי הצמדת האוזן לחזה או לפה תוכלו גם להבין האם הוא נושם. אם הוא לא בהכרה או איננו נושם, חשוב לבצע עיסוי חזה והנשמה. הכל בזהירות, שכן גופו של הילד קטן ורגיש הרבה יותר מגופו של אדם מבוגר.

תרחיש שני – טביעה

טביעה
טביעה

כשהקיץ מגיע אנחנו שומעים על עוד תרחיש ריאלי למדי, והוא טביעה. הקטנטנים עשויים למעוד אל המים וגם המבוגרים עלולים לטבוע, בין אם בים ובין אם בבריכה. כדי למנוע את התרחישים האלה אתם לא צריכים קורס עזרה ראשונה מתוקשב, אלא ערנות מוגברת. המבוגרים רצוי שיקפידו לבחור רק בחופים מוכרים ובבריכה שבה מציל זמין, וכן חשוב לפקח אחר הילדים ולוודא שהם לא נכנסים אל המים בעצמם, או אפילו שוהים בקרבת הבריכה.

מה עושים?

גם כאן חשוב להזמין את מד"א מהר ככל האפשר, ובינתיים לחלץ את הילד (או המבוגר) מהמים. עם זאת, ודאו שהגורם האחראי לחילוץ האדם הטובע יכול לעשות את זה. למרבה הצער, היו לא מעט מקרים בעבר שבהם אדם שניסה להציל אדם אחר מטביעה, מצא עצמו טובע במקומו. לאחר שחילצתם את האדם הטובע השכיבו אותו על הגב והימנעו מהזזתו עד כמה שאפשר. הסיבה לכך היא שבמהלך הנפילה ייתכן ונפגעו עמוד השדרה והצוואר, וכל תזוזה קטנה עשויה להחמיר את המצב. כסו את האדם בשמיכה כדי למנוע פגיעות קור, ואם הוא לא בהכרה, בצעו פעולות החייאת הכוללות עיסוי חזה והנשמה.

 

תרחיש שלישי – טיפול בכוויות

אנחנו מודעים היטב לכללי בטיחות באש, וכמעט בכל בית עסק בישראל קיימות מערכות אוטומטיות לכיבוי אש. עם זאת, שריפות עדיין עשויות לפרוץ, בין אם במסגרת חגיגות ל"ג בעומר, במהלך אירועי המנגל של יום העצמאות או כשאש פורצת בעקבות קצר חשמלי או נר שנשאר ללא השגחה. אפשר וחשוב לחדד בפני הילדים (והמבוגרים) את כללי הזהירות, אבל חשוב לדעת גם מה עושים אם חלילה אש תפרוץ, ואיך מתמודדים עם כוויות. קורס עזרה ראשונה מספק מידע ברור ומדויק בנוגע לאופן שבו נכון לנהוג, אבל הנה כמה טיפים חשובים מאוד.

מסירים את הבגדים

אדם שסובל מכוויות בגופו חשוב להרחיק ממקורות חום ואש, ולהסיר ממנו בגדים ותכשיטים באזור הכוויה. במקביל מומלץ לקרר את המקום עם מים, ואם מדובר על כוויות באזורים הקשורים לנשימה (למשל באזור הצוואר) יש להיות מודעים גם לסכנת חנק. כשמדובר בכוויות קשות יותר וקיימת סכנה לחייו של האדם, צריך לזכור שיש לטפל גם בהתייבשות אפשרית, לרוב על ידי מתן עירוי תוך ורידי. כוויות מהסוג הזה דורשות טיפול מקצועי ומהיר מאוד, ולרוב הן ידרשו גם הליכים מורכבים יותר, כאלה שרק רופא מיומן ומנוסה יידע להוביל.

תרחיש רביעי – טיפול בחנק

ילד עשוי להיחנק מצעצוע קטן במיוחד, וגם מבוגרים עלולים להתמודד עם מצבים דומים, בין אם בגלל בליעת מזונות ובין אם בגלל בליעה אקראית של חפץ. כך או כך, אפשר לטפל בחנק גם לבד במקרים רבים. הדרך הפשוטה (והיעילה) להתמודד עם חנק היא לדחוק את הבטן, בין אם על ידי לחיצה (היימליך) ובין אם על ידי הפיכת הילד על הבטן ודחיקה עדינה בגב כדי לסייע לחפץ הזר להיפלט החוצה. אם זה לא עוזר אפשר לבחון את פיו של התינוק ולחלץ את הפריט האחראי לחנק, בהנחה שאפשר לראות אותו.

החייאת תינוקות

קורס עזרה ראשונה מתוקשב כולל גם קורס החייאת תינוקות, אחד הנושאים החשובים ביותר עבור כולנו – עם או בלי ילדים. פעולת ההחייאה עשויה להיות קריטית במצבי חנק, וכדי לעשות את זה נכון יש לבצע לחיצות עדינות במרכז החזה. כשאתם לוחצים בנקודה הנכונה אתם גם מעודדים את החפץ או את פריט המזון בדרכו החוצה, ועיסוי הלב במקביל להנשמה מפה לפה, הם מהלכים שעשויים להציל את הילד.

תרחיש חמישי – טיפול בפציעות

מה קורה כשהילד נופל ונחבל, נשרט או נפגע באחד מגפיו? קורס עזרה ראשונה מתוקשב מספק המון ידע חשוב, לרבות הכוונה מדויקת לטיפול בפציעות, שברים ופגיעות זהות. אם הילד נפצע בבית או במהלך משחק בפארק, יש כמה דברים שכדאי לעשות, והנה סדר הפעולות המרכזי:

1 – התחילו משטיפת האזור הפגוע. אתם לא צריכים לדאוג למים טהורים במיוחד, דרך אגב. מי ברז יעשו את העבודה.

2 – עצרו את הדימום באמצעות גאזה סטרילית, או באמצעות תחבושת נקייה. כך תשיגו שתי מטרות גם יחד: מצד אחד עצירת הדימום ומצד שני ניקוי האזור הפגוע.

3 – מרחו חומר חיטוי בנקודה הפגועה.

4 – לאחר הניקוי והחיטוי, עטפו את הפציעה עם פלסטר או תחבושת, בהתאם לצורך ולגודל הפצע.

אם אתם לא בטוחים באילו תכשירים אפשר או כדאי להשתמש, התמקדו בתכשירים המבוססים על יוד ועל בסיס אלכוהולי. תכשירים על בסיס אלכוהולי עוזרים מאוד לחיטוי אם כי הם צורבים יותר (וגם משאירים כתמים על הבגד), בעוד תכשירים על בסיס מים נוחים יותר לשטיפה. הם יתאימו קצת יותר כשהפצוע הוא ילד, משום שהם פשוט לא צורבים או שורפים. הרכיב הנוסף שיכול להתאים הוא, כמובן פולידין, אותו תוכלו למצוא או בשפופרת משחתית, או בצורתו הנוזלית או בצורת סבון. כל החלופות יכולות להיות מצוינות ולספק תוצאות טובות מאוד, השאלה מה נכון תלויה בעיקר בנוחות שלכם.

האם אתם חייבים לבצע קורס עזרה ראשונה מתוקשב?

היתרון המרכזי של קורס עזרה ראשונה מתוקשב, הוא שמדובר בקורס שמאפשר לכם להכיר מגוון רחב של תרחישים אפשריים, ולקבל את הכלים הדרושים כדי להתמודד איתם בצורה טובה ויעילה יותר. קורס מתוקשב מספק גם גמישות רבה מאוד, נקודה חשובה בעידן שבו אנחנו רוצים לקבל את כל המידע – אבל אין לנו את כל הזמן בעולם כדי לעבור קורס, להגיע לשיעורים ולשנן את החומר. כשהמידע זמין ונגיש אנחנו יכולים להגיע אליו בכל נקודת זמן.

איפה תקבלו את הידע?

הידע שתקבלו במסגרת קורס עזרה ראשונה מתוקשב הוא ידע בעל ערך רב, והוא יעזור לכם להתמודד טוב יותר עם מצבים רבים. אלה הם בדיוק המצבים שאנחנו מגיעים אליהם לחוצים, מבולבלים, לעתים קרובות עם תחושה של חוסר אונים. קורס מקיף ומקצועי מעניק ידע תיאורטי מצד אחד, מסביר את כל מה שאתם צריכים לדעת על המערכות השונות בגוף, וגם מכין אתכם למצבי החירום בצורה טובה יותר. כך, בפעם הבאה שבה תיתקלו באדם שסובל מכוויה או שבר, תהיו עדים לתאונת דרכים עם נפגעים או תתמודדו עם ילד שטבע או נחנק, תדעו איך נכון להגיב. מהירות התגובה שלכם תהיה טובה יותר והטיפול יהיה יעיל, ויאפשר לשפר את מצבו של הילד באופן משמעותי.

טיפול נכון בילדים ומבוגרים

בוגרי קורסי עזרה ראשונה כמו קורס עזרה ראשונה בתל אביב, לרבות קורס עזרה ראשונה מתוקשב, יודעים לטפל בילדים ובמבוגרים כאחד, בשלל המצבים האפשריים. זו נקודה חשובה מאוד, שמעניקה לנו ראש שקט בבית, בעבודה וגם בחופשה. כשאנחנו יוצאים עם הילדים לנופש הם עשויים למעוד אל הבריכה, לבלוע בטעות צעצוע זעיר במיוחד או לבלוע חומרי ניקוי וחומרים רעילים אחרים. כמבוגרים מספיק רגע אחד של חוסר תשומת לב כדי לאבד שליטה על הרכב, ואימון כושר בעצימות גבוהה עלול להוביל לאובדן הכרה או לנפילה כואבת במיוחד. הידע הזה הוא כוח, והוא פשוט מציל חיים.