קורס עזרה ראשונה עושה אותי חובש מוסמך?

קורס עזרה ראשונה עושה אותי חובש מוסמך?

מיהו חובש מוסמך?

קורס עזרה ראשונה עושה אותי חובש מוסמך?
קורס עזרה ראשונה עושה אותי חובש מוסמך?

חובש מוסמך הוא מי שלמעשה הוסמך והתמחה במתן טיפול רפואי בשעת חירום. בפועל, תפקידו המרכזי של החובש הוא להעניק לנפגעים עזרה ראשונה בין אם במסגרת השירות הצבאי ובין אם במסגרת עבודתו במגן דוד אדום. מי שרוצה להפוך לחובש מוסמך חייב לעבור הכשרה מקצועית הכוללת קורס עזרה ראשונה. רק כך יוכל לקבל את כל המידע התיאורטי והפרקטי שישרת אותו – ואת הפצועים – בזמן חירום.

קורס עזרה ראשונה יכלול התייחסות לאבחון מחלות וסימפטומים נלווים, היכרות מעמיקה עם מבנה גוף האדם, זיהוי מצבים בריאותיים שונים ופגיעות אפשריות. בנוסף, חלק משמעותי מתוך הקורס יכלול גם התנסות מקצועית קריטית, היא זו שתאפשר להתמודד עם כל מצב חירום באופן מדויק, איכותי ונכון.

החשיבות העצומה של החובש המוסמך

רפואת חירום היא אחד הנושאים החשובים ביותר היום, בוודאי במדינה כמו ישראל שבה תאונות דרכים לא מעטות וגם אירועי טרור ואלימות. כדי להתמודד עם מצבים אלה טוב יותר נדרשת נוכחותו של חובש מוסמך בכל אמבולנס שמגיע להעניק טיפול ראשוני למי שנפגע בתאונה, נפצע בתקרית אלימה או מפגין סימפטומים של בעיה רפואית כזו או אחרת. החובש הוא זה שמוסמך להעניק שירות מהיר וטיפול שהוא בגדר הצלחת חיים.

זהו טיפול בסיסי שכולל גם ליווי של המטופל לבית החולים, ויש לחובש סמכויות רפואיות נרחבות לרבות קבלת אחריות על צוות האמבולנס כולו ועל התנהלות הטיפול.

 מה לומדים במסגרת קורס עזרה ראשונה?

כאמור, קורס עזרה ראשונה הוא המסגרת המקצועית והטובה ביותר להכשרת חובשים. בוגרי הקורס יוצאים ממנו לא רק עם אישור על ההכשרה שקיבלו אלא עם הידע החשוב ביותר, זה שיאפשר להם לעזור לאחרים בשעת צרה.

הידע הבסיסי והחשוב ביותר כולל לימודי אנטומיה, זיהוי מחלות ובעיות רפואיות שונות, מתן טיפול ראשוני לפצועים, זיהוי פציעות והערכתן, התמודדות עם אירועים רבי נפגעים (כדוגמת תאונות ואירועי טרור), טיפול בפציינטים עם מחלות לב שונות, טיפול בבעיות בדרכי הנשימה ואף מתן החייאה.

בנוסף לומדים במסגרת קורס עזרה ראשונה כיצד לתת עירוי למטופל, איך לזהות מחלות זיהומיות ולטפל בהן, טיפול בפצועים מחוסרי הכרה, התמודדות עם טראומה ואפילו סיוע לנשים הרות. חובש מוסמך בעל ידע מקיף הוא זה שישפר את סיכויי ההחלמה של כל פצוע או חולה, והוא במקרים רבים גם זה שיכול להציל ממוות. אפשר להבין עד כמה התפקיד הזה חשוב, ועוד יותר מכך, עד כמה חשובה היא הסכמה מקיפה ויסודית.